Avatar uživatele
Bronzový

Proč při opakování jednoho slova dokola nám po chvíli to slovo ztrácí význam?

bolak: Ne žádný čápi jsem nemyslel, ale třeba zkus opakovat dokola slovo trefa a za chvíli ti ztratí význam.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Našla jsem na webu jednu diplomovou práci, zabývající se tímto jevem. Nevím, zda je to jediné možné vysvětlení, třeba jich existuje více, ale kromě odkazu alespoň pár výtahů z něj:


"...po chvíli sledování jakéhokoliv slova, začne ztrácet svůj význam. Po minutách opakování stejného slova znovu a znovu, začnete zapomínat, že „jeep“ je automobil, navržený k překonávání skalnatého terénu... (Diskusní fórum www.everything2.com)


...jev není omezen jen na vyslovování nahlas. Proměňuje se i dlouho pozorované slovo a tato varianta efektu byla předmětem první studie na toto téma – Ztráta asociativní síly slov po dlouhé fixaci (Severance, Washburne, 1907). Po dlouhé vizuální fixaci slova je vnímáno jeho postupné rozdělování na slabiky, písmena až „divné značky“ a opět slovo dostává onen pocit „exotičnosti“ (tamtéž).

Právě Jakobovits vytvořil pojem sémantické nasycení (semantic satiation), pod kterým dnes nalezneme studie věnované tomuto jevu nejčastěji..."

dále zde:http://is.muni.cz/…


takže- je-li sémantika významosloví, dochází tím k přeměně z vnímání slova jako pojmu pro danou věc ve vnímání slova jako zvuku, kdy se ztrácí ona asociace s tou konkrétní představou (dané věci, pojmu)... v podstatě přestanete brát slovo tak, jak ho normálně vnímáte, ale náhle ho "vidíte" spíše jako shluk několika >neznámých< písmen (tónů při vyslovování).

Profesor psychologie a neurologie na Washington un. David Balota vysvětluje, že je to způsobeno únavou nervového systému mozku opakovanou stimulací. Přirovnáná to k opakovanému zvedání činky, kdy vás jedno- dvě zvednutí neunaví, ale neustálé opakování onoho zvedání již ano... Dále si všímá podobného jevu, kdy několikrát opakované slovo ztrácí díky fonetice i svůj význam- v angl. odkazu používá slovo "dog" (pes) a jeho změnu na "fog" (mlha), v češtině si můžete dosadit třeba "adaptovat"- "adoptovat"...

Odkaz je v aj:http: //www.mnn.com/…

Aglická wikipedie o sémantickém nasycení (český článek jsem nějak nenašla, ale já občas neumím vyhledávat...) říká, že jde o psych. jev, kdy opakování způsobí, že slovo/ fráze ztratí dočasně pro posluchače smysl. Ten potom onu řeč vnímá jako nesmyslné zvuky. Pojem jako první použil ve své disertační praci Leon Jakobovits James v r 1962. Pojem použil spolu se slovy, které vyjadřují myšlenkovou duševní únavu...

dále zde (taky v aj): https://en.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

vím co myslíš, čapí čapí čapí čapí čapí..
---
těžko říct proč to tak je, budeme muset počkat na odborníka

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

trefa trefa trefa trefa čapí čapí.. ajo

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3286
Zlatý quentos 1445
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1025
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 683
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.