Terixína

Proč nelze zjistit poslední číslo pí?

Jak se vůbec počítá? Vím, co pí znamená, ale jak přesně v praxi zjistit další číslice? Proč se nikdo ještě nedopátral posledního čísla, a má vůbec poslední číslo?

Nejlepší odpověď
autacek

Já si to vysvětluji třeba tak, že čím je Pí přesnější, tím je (například) kruh kulatější. A jelikož nic není tak kulaté, aby to nemohlo být alespoň teoreticky ještě kulatější, nedohlédneš ani konce čísla Pí.

Další odpovědi
Klaproth

Ujasni si rozdíl mezi číslem a číslicí.

nyjono

Podle všeho to vypadá, že snad ani poslední číslo nemá. Ale pouze teoreticky by snad mít mělo, Ale kolikáté v pořadí a jaké je, to se zatím nezjistilo.

http://vtm.e15­.cz/aktuality/re­kord-cislo-pi-spocitano-na-pet-bilionu-mist

Kepler

Ludolfovo číslo získáme jako podíl délky kružnice a jejího průměru.
π je iracionální číslo, což znamená, že nemůže být vyjádřeno zlomkem m/n, kde m je celé číslo a n je přirozené číslo. To také znamená, že jej nelze vyjádřit konečným způsobem v desítkové soustavě, a to ani pomocí periody. Navíc je π dokonce transcendentní číslo, z čehož mimo jiné vyplývá, že ho nelze vyjádřit konečně dlouhou řadou algebraických operací s celými čísly. Nynější rekord v nejpřesnějším odhadu π v desítkové soustavě je 31,4 bilionů číslic. (wiki)

Dochy

Ví se jistě že PI je iracionální číslo a proto v žádné klasické číselné soustavě (v desítkové, binární, a když tě to bude dál zajímat tak ani v trojkové a sedmičkové) nemá konečný rozvoj.

EKSOT123

Jedna věc jsou názory vědců, druhá věc jsou praktické zkušenosti Chucka Norrise.