Frogman

Proč nejsou povinné bezpečnostní pásy v MHD a taxi?

Zákon udává, že pouze v autobusu, který pásy má, to povinné(?) je.

  1. Proč nejsou povinné bezpečnostní pásy v MHD a taxi?
  2. Pokud by autobus pás měl, ale cestující by si ho nevzal a náhodou* by provedla kontrolu policie a zjistila by to, pokutu by platil cestující, nebo řidič?
  3. Pokud v osobním autě není připoutaný spolujezdec, pokutu by platil spolujezdec, nebo řidič?

___

  • Pravděpodobně se to nestane, ale jde mi jen čistě teoreticky o následek.

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

1,V MHD nejsou povinné protože to zákon umožnil , v taxi pásy jsou povinné
2, pokutu platí cestující
3, pokutu platí spolujezdec

stačí si přečíst Zákon o pozemních komunikacích nebo absolvovat Autoškolu .

Další odpovědi
Edison

  1. Z důvodu rychlé výměny cestujících v MHD, u taxi to není povinné pouze pro řidiče, aby měl rychlou možnost úniku před nezbedným cestujícím.
  2. Cestující, a taky v v busech mimo MHD to tak je.
  3. Spolujezdec, obdobně jako v bodě 2.

cukrar

1 páč to zákan nenařizuje

  1. jedině cestující
  2. spolujezdec

Kepler

Zákon udává, že pouze v autobusu (i jinde), který pásy má, je to povinné. Tím je řečeno vše. Jinak platí, že ie odpovědný za použití pásů je jen řidič.

Brblal

A v Trabantu vzadu také nejsou žádné pásy (Trabant 601). Asi už žádné Trabanty dnes nejezdí (kromě setkání Trabantů a nebo cesty „S Trabantem okolo světa“).

Ušel ventil

Kepler – Jinak platí, že ie odpovědný za použití pásů je jen řidič.- Neplatí již asi pár let , za nepoužití je zodpovědný každý sám

Kepler

Asi znám jen starou legislativu, asi to tak bude. Pamatuju si, že když jsem jel dálkovým autobusem v první řadě sedadel, řidič po mně upoutání požadoval.

Dochy

Zodpovědnost řidiče je aby na nutnost použití pásů upozornil (řekl bych že je to pro případy kdy třeba někdo jede autem vyjímečně apod.) Pokud spolucestujícího upozorní a ten na to se.. jde už o problém spolucestujícího… O připoutání dětí se řidič postarat musí. (opět myslím že by se mohl vyvlíknout třeba v případě kdy upozornil rodiče cestujícího s dítětem apod… ale to si nejsem jist – jako řidič ale nemůže sledovat během jízdy co se děje za jeho zády)

Ušel ventil

Zákony a vyhlášky se mění co 3 měsíce

cukrar

Zákony a vyhlášky okolo dopravy se nemění tak často, ale mění se.
Za pásy je zodpovědný ten, kdo je měl použít. Mimo dětí. Řidič je povinnen poučit osoby ve vozidle, nikolv je fyzicky připoutat.
Před měsícem vydal stanovisko nejvyšší soud, že řidič nezodpovídá za spolujezdce.