mosoj

Proč nejde nabíjet mobilní telefon při teplotách pod nulou?

Co je příčinou?

Nejlepší odpověď
marci1

Lithium-iontové baterie nenávidí extrémy: chlad a teplo. Opakované nabíjení smartphonu při teplotách pod nulou může vytvořit permanentní a nenapravitelné změny na anodě baterie (tvrdí BatteryUniversity). Li-Iont baterie při teplotách pod nulou mění chemickou strukturu a ztrácí na kapacitě.

https://istyle­.cz/blog/nabi­jeni-telefonu-pres-noc-a-dalsi-myty-o-baterii-iphonu

Další odpovědi
Kepler

Ono to jde, ale mnohem pomaleji, nic v baterce nezmrzne, ale rychlost chemických reakcí (i těch elektrochemických) prudce padá s teplotou. Podle téhož zákona, jako když startovací baterie v autě je za mrazu líná.

Edison

Baterky velký proudy mimo pracovní rozsah teplot nemaj rády a elektronika to hlídá.

mosoj

Keplere, v Li-on článcích nejde vůbec o žádné chemické procesy, ale o prostup iontů přes přepážku( asi diafragmu), tedy jde o fyzikální procesy. Prostě tento princip nefunguje při mínusových teplotách.

Pepa25

Proč se ptáte, když znáte odpověď?

Dochy

Mno obecně se mluví o elektrochemických zdrojích, nikoli elektrofyzikálních zdrojích a k chemickým reakcím tam pokud vím dochází.