štamgast

Proč nechávají hasiči při nepožárním zásahu zapnutý motor auta, i když jej k ničemu nepotřebují?

Před asi dvěma týdny ve čtvrtek přišel o půl sedmé večer přívalový déšť, který nám vyplavil sklep. Tak se zavolali hasiči, kteří přijeli někdy po půl desáté večer. Vytáhli z auta hadice a čerpadlo, které bylo pravděpodobně na benzín, a šli čerpat. Auto zůstalo prázdné, nic k němu připojené nebylo, ale motor nechali zapnutý na volnoběh.
Po chvíli vyletěl z vedlejšího domu člověk, který začal na hasiče řvát, že je řidič autobusu a potřebuje spát, protože druhý den vstává ve tři ráno a veze děcka na tábor či co. Hasiči ovšem ještě čerpali, a tak po nějaké čtvrthodince na ně ten chlápek zavolal městskou policii. Bylo už po 22 hodině, čili platil noční klid. Policajti jim nejspíš řekli (sledoval jsem vše pouze z okna), ať přeparkují auto, tak s ním popojeli asi o dvacet metrů, ale motor nevypli.
Jenže pravděpodobně i kvůli této nepříjemnosti se radši po chvíli sbalili, odjeli a sklep byl vyčerpán pouze částečně, takže jsme to museli druhý den vyklízet sami.
No a z tohoto delšího příběhu vyvstává jednoduchá otázka: To nemohli motor jednoduše vypnout a ušetřit tak nervy toho řidiče odvedle i výjezd policistů? Upřímně i mně hodinové brblání motoru tatrovky pod okny celkem rušilo, kór když auto vůbec nebylo potřeba.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Podle předpisů nemohou vypnout motor. Důvodů může být několik, ať už přes únik tlaku vzduchu nebo prosté následné nenastartování. Rovněž tak v případě nouze je automobil neustále připraven.
Co se týče nočního klidu, nerušili noční klid, ale prováděli zásah.

Další odpovědi
led

Hasiči pri takomto zásahu nevedia dopredu, či nebudú potrebovať silu motora svojho auta. Teraz si predstavte, že by v prípade potreby ďalšieho prečerpávania vody s väčším výkonom mali problém s naštartovaním motora…
V krízových situáciách sa najlepšie odhaľuje charakter človeka. Dotyčný šofér autobusu, ktorý myslel len na seba, na svoje pohodlie, si zjavne neuvedomuje, že aj on sa mohol dostať do podobnej situácie a to by sa najprv vyspal do služby v autobuse, alebo by vyhľadával pomoc bez ohľadu na svoj spánok? Hlavne, ak išlo len o 1 hodinový zásah.
Človek človeku človekom, znamená obojstranná pomoc a pochopenie iného v núdzi.

anonym

Předpokládám, že až sousedovi pod fousy přistane hypoteticky dopravní letadlo, které nezvládlo nouzovou situaci a havarovalo mezi paneláky tak bude také na hasiče jen pořvávat, aby vypnuli ty motory a zastavili tu vodu, že nemůže spinkat chudáček káplo mu na omítku …

Kdyby si narval do uší špunty nemusel se projevovat při jistě vzácném zásahu jako bezohledný hňup. Bohužel někteří lidé mají ve zvyku vylévat si své životní příkoří a mindráčky na těch, kteří si to nejméně zaslouží a tak místo aby v takové situaci spíš přemýšlel nad způsoby jak být k užitku a pomoci prostě jen hážou klacky pod nohy těm, kteří se o to snaží.

Je naprosto pochopitelné že hasiči mají pracovní postupy které prioritizují úspěšnost zásahu a minimalizují šanci na selhání techniky, a to i za cenu že dojde ke krátkodobému omezení takových banalit jakými je noční klid …