Avatar uživatele
Apsara

Proč nesmí na Vánoce viset prádlo?

Podle pověry by do roka v rodině někdo zemřel. S jakým příběhem je tato pověra spojena?

Upravil/a: annas

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, marci1, Frogman před 1917 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tato pověra je spojená se Štědrým dnem. Znám ji, moje matka to dodržovala.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-znate-mene-zname-nebo-divne-povery

„Na Štědrý den a na svátek Silvestra (přechod na Nový rok) se nemá prát a věsit prádlo – přivolává se neštěstí do domu.“

Že tato pověra je známá, dokladají různé odklazy

https://plus.roz­hlas.cz/prat-pradlo-na-stedry-den-prinasi-smulu-wash-clothes-brings-bad-luck-6578544

„Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit.“

https://livin­g.iprima.cz/by­dleni/na-bozi-hod-nestelte-postele-neveste-pradlo-jinak-prijde-

Ještě k podotázce – proč asi vznikla tato pověra

Již Keltové věřii, že slunovrat má určitou moc, že se setkává svět živých a mrtvých, proto mrtvým duším, které se vracejí, se má nechávat po večeři otevřené okno, aby vlétly dovnitř a dojedly zbytky jídla. Děly se zázraky.

Na Štědrý den se nemá tedy prát ani věšet prádlo. Aby se někdo příští rok neoběsil, později, aby nedošlo k neštěstí . Další obměna – zemře ten, čí prádlo visí.

Těžko říct, jak tato pověra vznikla. Prádlo visí stejně jako oběšenec, možná se někdo někde sám oběsil, nebo ho oběsil někdo jiný, a souvislost s prádlem byla “jasná” .

Nebo nemocnému člověku se měnilo prádlo, pověsilo se, aby vyschlo atd. On pak zemřel.

Vzhledem k magickému významu Štědrého dne se vše dávalo do souvislosti s jeho magií. Proto všichni kontrolovali své jednání, dodržovali zvyky. Protože jedině tak se bude žít dál.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

U nás se to dodržuje na Štědrý den.
Na Štědrý den se většinou nepracovalo kromě příprav na večeři. Rozhodně se nemělo prát a věšet prádlo, neboť to přinášelo neštěstí pro dobytek, nebo i pro celou rodinu. Když už se prádlo pověsilo, a to jen v nejnutnějším případě, do večera muselo být uklizeno.

https://zena-in.cz/clanek/stedry-den-plny-zakazu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pusinka50

O Štědrém večeru se nesmí věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Nesmí se zametat, aby z domu nebyli vymeteni duchové mrtvých, kteří v tyto dny přicházejí navštívit živé. Nesmí se šít a plést, aby myši nezničily výsledek.

Od štědrovečerní tabule podle pověry nesmí vstávat od stolu nikdo, dokud všichni nedojí, to aby rodina zůstala pohromadě. Podle pověry ten kdo od stolu vstane, do roka zemře. V jiných rodinách se směla vzdalovat pouze hospodyně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

No já nevím já bych 24.12. raději prádlo nepral… Taky je dobrý mít vypráno trošku džív, neboť na Štědrý den je dobrý mít taky něco čistýho a voňavýho na sebe.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orestez

Nejrozumnější vysvětlení bude z dlouhých pozorování lidí. Kde neustále viselo prádlo, tam se nepřestávalo prádlo prát a vyvařovat – nemocnice, lazarety, místa k umření, smrtelné lože. Lidé mají touhu být zdraví, proto si navzájem zdraví přejí a žehnají si. Kdo nesklidil usušené prádlo aspoň na Vánoce, jako např. já, leží nachlazen v posteli, nebo je lenoch. Moderní pověra by měla varovat před ponecháním prádla v sušičce.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Já to neznám s Vánocemi, jen se Štědrým dnem (24. XII.) a Novým rokem (1. I.).
Příběh k této pověře žádný neznám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Tomy Cat

Poveru znám, babička o ni mluvila, když na Stedry den (nevim jestli vecer) potřeboval jeji syn, ktery prijel z jineho mesta, vyprat a tak to vyprala a povesila.. a on pristi rok umrel, kdyz mu zjistili pozde rakovinu…

Avatar uživatele
orestez

Marci1, nebýt hypertextového odkazu, tak máš +.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad orestez,

když tato pvoěra zvykla, šlo spíš jen o domov. Kdy vznikly lazarety a nemocnice?

před 1894 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orestez

Měl jsem správně ukázat na strach lidí ze smrti. Z nemocí. Že se štítili těch, kteří umírali. Tam byl znak věčně posrané postele. Tak jako dnes ustupuje tato pověra, protože se umírá v čistotě nemocnic, rozmáhá se nová pověra. Mít na vánoce čistá okna a všude uklizeno.

před 1894 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Oprava .. pověra vznikla …

před 1894 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Marci, tak to je teda dobrej alibismus! ;)

před 1912 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek