kiko

Proč na nás nespadne Měsíc?

Nejlepší odpověď
Kepler

On nejenže nepadá, ale neustále se pomaličku od Země vzdaluje. Když to napíšu nepřesně a pro laiky, zemská přitažlivost je vyrovnávána odstředivou silou Měsíce při svém obíhání Země. Kdyby Měsíc někdo zastavil, pak na Zemi skutečně spadne.

Další odpovědi
Drap

Ze stejného důvodu proč nespadne slunce.

JájsemRaibek

Protože je spojen silným kabelem se Sluncem. Kdyby se kabel přetrhnul, přestal by Měsíc svítit a zároveň by „spadl“ zemská přitažlivost stáhla Měsíc na Zemi.

MK44

Měsíc letí vesmírem rychlostí přibližně 3 700 km/hod. Protože se pohybuje v gravitačním poli Země, je jeho dráha stočena do kružnice kolem Země (spíše tedy do elipsy). Pokud by rychlost Měsíce byla vyvážena s přitažlivou silou Země, kroužil by Měsíc trvale kolem nás (přesněji – Země a Měsíc by obíhaly kolem společného těžiště). Rychlost Měsíce je však o něco vyšší, takže se od Země vzdaluje (jak píše kolega Kepler), tedy pohybuje po spirální dráze, a každým rokem je asi o 3,8 cm dál. Možná, že se jednou v daleké budoucnosti ze zemské přitažlivosti vymaní a foukne do vesmíru. Pokud tedy do Měsíce nic nenarazí a nenasměruje ho k Zemi, nemůže spadnout.

Chápu, člověk nikdy neví. Nějaký moula Měsíc zpomalí a on žuchne zrovna u vás za mezí. Chodit v hokejové přílbě však nepomůže. On Měsíc má v průměru 3400 kilometrů. Asteroid, který nejspíš vyhubil dinosaury, měl asi jen 10 kilometrů …

FoxJeTo

Že se Měsíc vzdaluje, nevysvětluje „nepadání“. Příčinou je rotace Země a Měsíce okolo společného bodu cca 2 km pod povrchem Země. Vypadá to trochu jako nesymetrická činka rotující okolo bodu, který je uvnitř jedné z koulí. Odstředivé síly pak „odtahují“ Zemi od Měsíce přesně stejnou silou, jakou Měsíc přitahuje Zemi.