Dochy

Proč mívají smaltované hrnce nerezový ráfek?

Má to nějakou přidanou hodnotu kromě rádobyestetické? Já v tom vidím jen potíž – pod ten plech se při vaření nacáká a nelze to vymýt. Pak („po letech“ střádání) to občas zas vyteče zpátky do hrnce ☹
viz třeba tento hrnec:
http://www.smal­tovane-nadobi-sfinx.cz/eshop/44­/smaltovany-hrnec-daisy-prumer-16-cm-objem-21-litru-sila-plechu-1-mm.html

Nejlepší odpověď
dubraro

Nerezový rámeček chrání okraj hrnce před oprýskáváním smaltu.

Další odpovědi
Drap

Smalt je poměrně citlivý na odření a na oprýskání při ťuknutí. Takže nerezový ráfek má přidanou hodnotu.

Michala11

Hrnce které ho nemají, mi rezatí po okrajích.

Kepler

Smalt je náchylný k otlučení. Ze stejného důvodu mají ochranný rámeček i skleněné police. Případné zbytky z ráfku se mi daří kartáčem a horkou saponátovou vodou docela dobře odstraňovat.

paul1

Smalt je tvrdý a tudíž křehký. Hodně kuchařek (i kuchařů) po zamíchání obsahu hrnce vařečkou oklepává zbytky o okraj hrnce a tím dochází k oprýskání, i když je vařečka dřevěná. Proto je tam ten rantl. Bez něho by oprýskaný smalt skončil v jídle

aliendrone

Hele… nejsem profík chemik jako Kepler, takže vesele ignoruji nebezpečnost následného postupu.

Hrnec nahřej na vyšší teplotu (+/- 100). V rychlovarce ohřej vodu k varu. Připrav si louhu a teplu odolnou nádobu ideálně ze skla (varného), velký porcelánový talíř apod., do které se hrnec vleze dnem vzhůru. Nasyp louh (nejlepší volbou s ohledem na náklady je sodný, kilovka technického cca 50Kč, v OBI a podobných ždímárnách 1kg cca 100Kč) – asi tak čtvrt kila. Zalej vroucí vodou (ne moc vysoko, abys to nerozředil moc) a rozmíchej. Vlož nahřátý kastrol dnem vzhůru. Nech asi minutu, třošku s tím šudlej, pak oplach a mělo by být vystaráno. Louh spolehlivě vyžere všechen ten sajrajt, kam se normálně mytím nedostaneš a klasické mycí prostředky si s tím neporadí.

A teď to DŮLEŽITÉ!

  1. Zalévat vařící vodou a nahřívat hrnec JE NUTNÉ! (vyšší teplota = intenzivněji probíhá reakce – a o to právě jde především)
  2. Nejrizikovější (podobně jako když sypeš louh do odpadu a zaleješ vařící vodou) je právě nalévání té vody a vkládání předmětu (tedy mastnoty/sajrajtu) – reakce může být DOST bouřlivá, lij/vkládej pomaleji a opatrně! Počítej s tím, že to může prsknout/cákat! (Na něco, třeba hadry nebo do oka či jiné bezvýznamné prkotiny.) Louh je sviň a nic neodpustí. ;)
  3. Dávej si bacha na PÁRY – poleptaná ruka či odbarvený rukáv jsou ještě v poho, pokud se toho ale NADÝCHÁŠ, může to být problém! Nejlépe je laborovat venku/na balkoně/pod digestoří – pokud opravdu dobře odsává, jinak NE! ;) :D :D
  4. Nerez sice chytne od louhu „patinu“, ale to není nic s čím by si neporadila drsnější strana houbičky s pískem (snad je ti jasné, že s TEKUTÝM se nadřeš MNOHEM víc) Smaltu to nic neudělá, pokud už není porušen.
  5. NEPODCEŇ to, před čím varuji, je to z TĚŽCE a DRAZE nabytých vlastních zkušeností! (Mohl bych psát romány!!!) ;) :D :D

Důkladně to opláchni a především – dá se tomu ZNATELNĚ předejít mytím v myčce. Použitý louh vylej rovnou do WC mísy, když ho z blbosti naliješ do kovového dřezu > o5 písek, houbička a „cvičme v rytme“ – s tím také počítej! Jestli jsi „obouruční levák“, tak na to raději zapomeň! ;) :D

aliendrone

Kepler>>> Jsem HLUBOCE ZKLAMÁN!! Očekával jsem přinejmenším něco jako „tri/tetrachlor­methan v autoklávu“ či jinou libůstku, že bych se něco přiučil…

A ty přijdeš se saponátem a horkou vodou!? STYĎ SE!!! ;) :D :D

Dochy

Zdar Aliene
Vážím si Tvých rad a asi vezmu v potaz hlavně tu poslední 😉
Ne že bych měl přímo pocit,, že mám obě ruce levé, ale své IPCHO vybavení jsem viděl naposledy před cca 30 lety… Na podobné experimenty zkrátka nejsem vybaven, Krtka sypu jen opatrně do výlevky…

A teď ještě tak přemýšlím, co z toho může být za nebezpečné páry? Osobně doufám že z normálního bordelu snad nic a obávat bych se měl jen stříkanců a případně rozsypaných-zapomenutých krystalků??

aliendrone

No, já sice atombordel mám (ale už poslední sadu a ta mi musí vydržet až do penálu – doufám), takže v tomto směru ode mne pomoc nečekej. :) Pořád k dostání na bleších trzích a v army shopech. Pokud se do dělá venku na vzduchu a dáš si pozor, aby tě neovívaly páry, tak jsi v poho.

Ty páry jsou silně žíravé, odbarví ti rukáv jako nic (zvláště vlnu!) NEBO se rovnou v případě silnější expozice s nimi můžeš rovnou rozloučit (o poleptání kůže nemluvě). To máš podobné, jako nadýchat se páry z kyseliny, BOHUŽEL louhy jsou MNOHEM HORŠÍ, jdou hned do hloubky. Na smrt to sice není (celkem čpavě páchnou, takže si včas všimneš a zdekuješ), ale v případě menší expozice kterou „hravě udýcháš“ se projeví ZNATELNÉ účinky obvykle se zpožděním. A to už je FAKT nanic.

Teoretický výklad zajisté rád poskytne zdejší alchymistický megachlívník, však víš který. ;) :D :D

Dochy

Kepler: Jo z okolí ráfku to jde. Ale někdy se usadí bordel pod ním (tzn. není viditelný, není dosažitelný, není mechanicky odstranitelný) a pak když na (a pod) ráfek naprská vařící voda z polívky se to uvolní a zpod ráfku vytéká…

Michala11

Vím o čem mluvíte. Co na to myčka netuším, ale loni jsem v tom hrnci docela dlouho vařila vodu při zavařování a jen vyměňovala sklenice a asi už „to“ vyteklo všechno a z kraje hrnce nic neteče ani při dlouhém dušení.

Dochy

Díky za odpovědi. Po pravdě – pořád bych radši hrnec bez. Odprýsknutí smaltu beru skoro jako samozřejmost, zvlášť v domácnosti s dětma, a poté je tam pořád jakžtakž udržitelný ocelový plech. Ale s tím bordelem pod proužkem se zkrátka nic udělat nedá. Možná se to vymyje alespoň v myčce, já jsem ale bez myčky. Víte někdo co myčka na to?