Jiří Bohumil

Proč mi nejdou z „Průzkumníka“ (Win.8.1) na NB spouštět videa?

Běžně jsem svá videa uložená na HD NB, ve formátu .mp4 spouštěl v „Průzkumníku“ Windows 8.1 dvojklikem na jejich adresu. Bez problémů se ihned spustily. Nyní jsem ale vypaloval některá na DVD disky pomocí aplikace Nero Express Esentialss a nevím, zda jsem někde něco nepřepnul, nebo zda k tomu došlo při používání této aplikace, ale nyní už takto spouštět nejdou.
Došlo zřejmě i k nějakému „přestavění“ v systému, neboť po spuštění NB do úvodní obrazovky s ikonami, se dole zobrazí hláška: „Nepovedlo se připojit ke službě pro Windows“ a dále „Systém Windows se nemohl připojit ke službě Klient zásad skupiny“. Ale potom normálně „Průzkumníka“ spustím.
Pak ale dochází k tomuto:

  • dříve, po vsunutí DVD do NB, se automaticky „natáhla“ nabídka se soubory na DVD a klikem pravým tlačítkem se video spustilo z DVD
  • nyní, se po vsunutí DVD do NB, nabídka automaticky „nenatáhne“, je DVD nutno spustit z „Průzkumníka“, ale po kliknutí na adresu se stává další situace, která je shodná se spouštěním i přímo z HD NB a kterou popisuji dále:

po vyhledání videa na HD (nebo i na DVD) dochází k tomuto:

  • při najetí kurzoru na položku (adresu-název videa .mp4)se zobrazí informace o videu (OK-jako dřív)
  • při kliknutí levým tlačítkem se zobrazí náhled videa a ten se dá šipkou pod náhledem spustit a video běží, ale pouze v malém náhledu
  • při dvoukliku pravým tlačítkem, nebo spuštěním v horním řádku „Nástroje videa-Přehrávání“ „Přehrát“, se ale video nespustí(na celé obrazovce) jako dřív (myslím že to bývalo ve Windows Media Player), ale NB se „sekne“, točí se stále modré kolečko (kurzor zmizí)a NB nereaguje na žádná klinutí, ani na stisky jakýchkoliv kláves (esc, enter a pod.).

„Zamrzne“ a jediný způsob je vypnout NB hlavním vypínačem a pak jej opět spustit.
Ale pokud na položku videa kliknu pravým tlačítkem, zobrazí se mi nabídka „Přehrát“ s možností „Přehrát v programu“ a já video spustím v aplikaci „VLC Media Player“ (je v nabídce a mám instalován), pak se video normálně spustí. Pokud ale použiji z této nabídky možnost „Windows Media Player“, opět se NB „sekne“ a je jej nutno opět vypnout.
Zřejmě je problém s přehrávačem „Windows Media Player“, ale nevím kde mohlo dojít k narušení a jek z toho ven, případně jak jej obnovit-opravit.
„Bádal jsem, bádal“, ale zatím marně! ☹
Neměl někdo podobný problém, případně nevíte, o co by mohlo jít? Za odpovědi a reakce děkuji.

Odpovědi
dr.luha

Zkopírovat soubory z DVD do PC. Přímé přehrávání mp4 většinou mechanika nestíhá. Jinak aplikace od Vyndejsi jsou dost jednoduché a tedy funkčně omezené.
Taky bych doplnil do PC kodeky. http://downlo­ads.ddigest-dl.com/softwa­re/download.php?sid=108­9&ssid=0&did=5

orestez

Jestli nemáte nastaveno co má počítač udělat po vložení disku. Smíšený obsah třeba otevře průzkumník. DVD – nedělat nic.

No, mrkněte na nosič DVD CD zda není špína.

Pravdu má předseda, že film je dobré vždycky zkopírovat na harddisk a pak koukat

Vy používáte Nero. Nero má svoje všechny kodeky. Neinstalujte tedy žádné jiné. Jedny nebo druhé musí pryč. Tohle platí i pro ostatní uživatele, i když nepoužívají Nero. 2 různé balíky kodeků způsobí neplechu.

Pomůže vyčistit čočku optické mechaniky. No ale to nevíte jak a já sám bych to tsky nerozebíral.

Potom, vy jste asi vypálil na optický disk pouze odkaz na soubor, ne soubor. Zástupce na film. To je pár KB.

Můžete sdělit, kdo vám doporučil Nero?
Počítač může ještě fungovat dál.

anonym

Do systému je třeba doinstalovat nějaký schopný přehrávač který si poradí se širokou škálou různých formátů zvuku, videa titulků a kontejnerů, ideální je VLC MEDIA PLAYER zdarma ke stažení zde https://www.vi­deolan.org/vlc/in­dex.cs.html

Není třeba instalovat žádné balíčky kodeků, výše uvedený přehrávač je má všechny zahrnuté v sobě …

Jiří Bohumil

Problém je určitě s WMP. Nastavil jsem nyní ve VLC MP-Nástroje-Nastav. rozhraní- Nastav. asociace- Nastav. přidružení pro program- zaškrtnul .mp4 a nyní při dvojkliku na název videa (jak na HD tak i na DVD) se bez problémů video spustí, ovšem ne ve WMP ale v VLC MP.
orestez- rovněž díky za reakci, NERO jsem používal už dávno, ještě když se vypalovaly pouze CD (historie) a tak jsem jej instaloval (novější verzi) i do NB před dvěma lety. Moc jsem jej nepoužíval, ale teď jsem koupil v Kaufláči DVD po 3,– Kč/1 ks a tak jsem si něco na ně vypaloval pro známé a nějaké zálohy do šuplete. Existuje něco lepšího co můžeš doporučit? Zdravím.

Jiří Bohumil

dr.luha- dík za reakci, ale mě nejdou spouštět ta videa ani z HD NB. To co navrhuješ, zkopírovat z DVD na HD a spouštět z NB jsem pochopitelně zkoušel. Ale najdou spouštět ani ostatní, původně umístěné na HD a dříve všechny šly bez problémů. Takže s mechanikou DVD to nesouvisí. A spuštění videí ve VLC MP jde z NB i z DVD.
A teď se mi potvrdilo, že je problém s Windows Media Playerem, neboť se otevřelo vlevo nahoře okno s WMP (jako dříve, než se prohlížení spustilo) a v něm hláška „WMP neodpovídá“. Takže je určitě chyba zde, ale nevím, jak by se dal WMP upgradovat.

dr.luha

WMP zase není tak „super“. U souboru se dá pravým tl. nastavit výchozí otevření ve VLC. VLC umožňuje nastavení barev, sytosti, kontrastu, pokračování v přehrávání i po úplném uzavření programu atd. A vypalování je jednodušší – na složce nebo souboru pr.tl. – odeslat – jednotka DVD – pak nahoře – dokončit vypalování – a je to.

orestez

Wmp používá obrovské nároky na paměť. Kolik tam máte RAM? Existují lepší alternativy. Ale Nera se už nejde jen tak zbavit.

Zatím co teče čas, udělejte test. Nevím jaký operační systém používáte. Ten test se jmenoval chkdsk. Spouští se otevřením příkazového řádku se Správcovským udělením. Tam vepište chkdsk /f nebo to zde zkopirujte a vložte do něj. Bude naplánován test při dalším spuštění systému. To je zatím vše.

orestez

Wmp používá obrovské nároky na paměť. Kolik tam máte RAM? Existují lepší alternativy. Ale Nera se už nejde jen tak zbavit.

Zatím co teče čas, udělejte test. Nevím jaký operační systém používáte. Ten test se jmenoval chkdsk. Spouští se otevřením příkazového řádku se Správcovským udělením. Tam vepište chkdsk /f nebo to zde zkopirujte a vložte do něj. Bude naplánován test při dalším spuštění systému. To je zatím vše.

orestez

Aha, 8.1. Čtu ledabyle,. Na kartě Vlastnosti nad diskovým oddílem v průzkumníku bude ten nástroj.