Aura

Proč mají muži vousy?

Nejspíš to zní jako hloupá otázka, ale proč má vousy jen jedno pohlaví, proč ženy ne? Je to celkem výrazný rozdíl mezi těmito pohlavími. Líp by to asi vyznělo, proč vůbec muži mají vousy, protože přece jen žena s vousy by bylo něco komického. Říká se, že vlasy i vousy chrání před slunečním zářením. Obě pohlaví mají vlasy, ale jen muži mají vousy. Takže proč z biologicko-evolučního hlediska mají tuto „výhodu“ jen oni? Testosteronem to nebude, to by samo nezapříčinilo ten původ výskytu ochlupení na tváři, tak čím to je? Jinak mají ochlupení muži i ženy stejné, samozřejmě ne ve stejné míře, ale na stejných částech těla. To představuje vlasy, pubické ochlupení, podpaží a končetiny, ale vousy mají muži z nějakého důvodu navíc.
Pokud vousy chrání před zářením, tak proč jen muže?

Nejlepší odpověď
replicator

Moje teorie je, ženy považují mužskou bradu za sexuálně přitažlivou a proto mají muži tuto ochranu před UV zářením. Také mezi muži byli bitky a jak všichni víme, chlupy/vousy mají v sobě informace a jsou schopny lépe regenerovat okolní tkáně. Možná muži – lovci s vousy měli větší šanci na přežití, protože nepřítel hůře zasáhl krk. Šelma po něm skočila a zakousla se do vousů místo do krku :D.

Další odpovědi
led

Pretože ženy sú z Venuše a muži z Marsu… (tak akosi sa o tom rozpráva na Zemi a vo Vesmíre)
Porast mužskej tváre nie je to vždy a všade zákonité. Sú na Zemi oblasti, kde muži ten porast tváre, pozostatok zvieracích predkov, nemajú. Sú to tropické oblasti s vysokými horúčavami, alebo naopak oblasti večného ľadu. Vychádza to teda zjavne zo spôsobu života a prostredia, v ktorom ľudia žili.
Mám aj inú verziu:
Keď Pánboh modeloval Adama, ako to už býva pri prvovýrobe bez predchádzajúcich testov, zem bral takú, aká je aj s prímesami. Tak sa na Prvého človeka dostali aj zvyšky trávy, a chlpov zvierat. Tieto druhotné suroviny v oživlom Adamovi pokračovali vo svojom ďalšom živote aj v jeho ochlpení.
Pri modelovaní Pramatky Evy, ktorá bola vymodelovaná po skušobnej výrobe neúspešného modelu prvej žen, už mal isté pracovné a ekologické skúsenosti a použitý materiál sterilizoval a vyčistil od odpadu. Preto sa z Evy neskôr stal idol krásy a múdrosti.
Verte, neverte, kto neverí, nech sa ide pozrieť do minulosti.

Schluker

Pokud se spravne pamatuji ze skoly, tak se jedna o sekundarni znak pohlavni zralosti – mam vousy – jsem fyzicky pripraveny na rozmnozovani. Podobne zeny maji viditelna nadra – z vetsi casti jsou “zbytecne” vyplnena tukem.
Nekdo z ostatnich jiste moji odpoved doplni nebo me opravi.

iceT

Aby bylo vidět, že už je muž, dokud chlapovi nenarostou vousy, je pořád ještě chlapec, stejně jako u ženy, dokud jí nenarostou prsa, pořád bude vypadat jako dítě.
Dříve mohly sloužit jako ozdoba nebo znak moci–čím delší nebo s více ozdobami, tím bohatší, podobně jako u domorodců, co dívkám prodlužují krky obručemi nebo rty talířem–čím víc obručí nebo talířů, tím větší věno, tím víc krásná.

anonym

Lidé si to vybrali evolucí. Pouze ty geny lidí/zvířat, kteří se rozmnožovali a přežívali, jsou dnes dominantními. Pokud všichni byly na modré tygry agresivní, potom těžko mohli nějací modří tygři přežít … Pokud se mužům líbily ženy s velkými zadky a bez ochlupení, pak právě takové ženy mohl své geny přenášet do dalších generací. Prostá evoluce. To co preferujeme, to co kultivujeme, to pak přenášíme. Kukuřice přesáhla svůj původní rozměr o 1600 % prostě proto, že lidem chutnala a chtěli vypěstovat vždy ten větší kousek. (Použili semena z rostlin, které preferovali.) To je důvod všeho. Velké melouny, malé pecky, chlupatí muži, modří ptáci, fialové kytky, …

elkon

Je to jeden z vnějších pohlavních znaků muže. Učí se o tom ve školách.

paul1

Proč nemají muži vousy? No proto, že se neholí 🙂:-):-)
Já teď využívam toho, že se musí nosit rouška, tak se holím jen nepravidelně. Takže všechno zlé je na něco dobré (a naopak 🙂 ).
Jinak ještě poznámku – viděl jsem pár žen, které měly „lehký knírek“ a celkem jim to slušelo.

replicator

Je to jednoduše odměna za to, že můj praprapra…děd bojoval často s šelmami. Jenže šelma byla trošku zkušenější a kempovat s rostlinkami nedělalo moc dojem na zuřivého šéfa. V pravěku je vyhazov pouze jednou… Nedalo se nic dělat – generace po generaci umírali proti šelmě dokud nenastoupil hrdina, který nad ní vyhrál sám. Od té doby každý s vousy měl respekt, protože připomínal dávného hrdinu.

Aura

Elkon, to je sice pěkné, že se na školách učí, že je to jedním ze znaků mužů, ale vůbec to neobjasňuje proč je vlastně mají (to na co se ptám) nebo proč je nemají ženy. Pohlavním znakem jsou proto, že jsou typické pro mužské pohlaví. Proto pohlavní znak. Nesouvisí ale s pohlavními orgány ani není vysvětleno, proč rostou. Z jakého důvodu. Proč je to pohlavním znakem jen mužů. Obzvlášť když je to jen ochlupení a jak už jsme zmiňovala, tak muži i ženy mají ochlupení na stejných místech – kromě těch vousů na tváři.

Dochy

Chápu na co se ptáš a chápu, že Ti dosavadní odpovědi nevyhovují. Ani já nevím. Jen jsem si vzpomněl jak mi žena říkala jaká u nich byla odpověď na otázku proč kluci maj pindíka: Mno víš… Oni jsou takový zlobivější, tak to maj za trest aby jim to tam překáželo…

Aura

To bude tím. Aby pak holky nezlobily… Třeba by jim pak taky narostl. :DD

Aura

Ad Schluker, děkuji za reakci. Ale to právě nevysvětluje, proč je vlastně muži mají, ty vousy. Jsou to sekundární (vedlejší) znaky související s pohlavím, ale ne s pohlavními, reprodukčními orgány. Takže jejich účel ani význam není jasný. Já si myslím, že zkrátka my ani vědci nevíme, proč vlastně muži mají vousy. Že je to znakem můžu je přece zřejmé, ale nevysvětluje to proč jim rostou.
Vědci myslím ani nevědí, proč mají ženy vyvinutá prsa, když nekojí. Populární teorie je, že to souvisí přímo s pohlavím stykem. Totiž od těch dob, co člověk začal chodit vzpřímeně, změnil taky sexuální pozici na misionářskou. Zepředu místo zezadu. Hlavním rysem přitažlivosti u žen předtím bylo pozadí, co ale začal člověk chodit vzpřímeně, tak pozadí již nebylo tak „očité.“ Proto údajně ženám narostly prsa, které tím napodobují tvar zadku a nahrazují sexuální přitažlivost u vzpřímeně chodících žen. Takže ženy vlastně mají „zadek“ na hrudi, aby byly přitažlivější pro muže. (-:
To alespoň teoreticky trochu vysvětluje, proč mají ženy prsa. Ale na to, proč mají muži vousy, myslím teorie není.

Schluker

Teorii je spousta, ale jejich prokazatelnost je prinejlepsim problematicka. Jeste si vzpominam na jednu teorii: vousy mohou pomahat imunitnimu systemu, zeny maji vykonnejsi imunitni system a tek je nepotrebuju. Ale to uz jsme skutecne na poli spekulaci :) Treba se to jednou evolucnim biologum podari rozlousknout…