Avatar uživatele
bolak

Proč mají Angláni tolik významů pro slovo "jack"?

Jak k tomu přišli?
---
No ale že se to tak rozšířilo pro tolik významů.. a máme my něco podobného?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, gagaga před 2016 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Podle anglické etymologie to vypadá tak, že je význam základní - zvedák a ostatní jsou odvozené apod.

Jack - podst. jméno r. mužského, středního i sloveso.

Nejstarší je Jack - mužský. r. - již ze 13. století - pravděpodobně anglicismus z francouzského Jacques (který byl maličký), to z latiny Jacobus, viz Jacob - = držet za patu - biblický příběh Ezau a Jakob

Ale v angličtině bylo jméno vždy spojováno s Johanem, Janem "Johnem = ´milostivý,. Později se Jack či varianta Jill používala jako familiární či opovržlivá u nižších tříd.
V dalších letech pak zejména u námořníků (1650s, Jack-tar, je z roku 1781). V USA, jako generický název adresovaný neznámu cizinci je doložen od roku 1889.
--
Jack - strřední r. . později ve 14. st. , Jakke "mechanické zařízení," zer jméno Jack. . Pojmenování bylo použito v angličtině pro "všechny běžné kolegy" a poté se rozšířilo do různých zařízení nahrazující služebníky (1570s). Používá se obecně u mužů (jack-of-all-obchody, 1610s), samců (1620, viz osla, kavka atd. ,), a mužské personificatkace (1520s, jako je Jack Frost, 1826).

Stejně jako pro stažení bot,, dále Jack v balení hracích karet (1670), je v německém Bauer"sedlák." Hovno "vůbec nic" je doloženo v roce 1968, USA slang. Závod jack-in-the-kazatelna je doložena 1837. Jack Rozparovač byl aktivní v Londýně 1888. jack of Union Jack je námořní termín pro "vlaječka na přídi lodi" (1630).

--
jack - sloveso - 1860, zvednout "zvedák, zvednout," americká angličtina, z podstatného jména. Přeneseném významu - zvýšení (ceny, atd.)," - americká angličtina. Související: rozšířeno i na zvedání. = "Masturbovat" je doložena z roku 1916, pravděpodobně Ve smyslu "penis."
--
Angličtina vyjadřuje jedním slovem více významů.

http://www.etymonline.com/…

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda