vas999

Proč má tolik pohoří ve svém názvu slovo les?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Pojmenování souvisí s minulostí, a pojmenování vznikla podle toho, jak oblast vypadala.

Podívejte se na původ slova les. Snad se dá zjistit přesněji, když uvedete, o které pohoří či les vám jde.

Něco najdete v odkazu.,

Např. Šumava
„Tajemná Šumava se v dávných časech nazývala keltským jménem Gabréta. Tak o ní píše dokonce už Ptolemaios ve svých zeměpisných spisech pocházejících z 2. stol. n. l. Bavoři ji později začali říkat „Nordwald“ (Severní les) a Češi prostě jenom „Les“ nebo „Hvozd“. Současné jméno pochází až z 16. století a znamená v podstatě „hustý hvozd“. V sousedství Šumavy se nalézá Český les, který tak nazývali už staří Bavoři (Böhmerwald). Česká strana se jednu dobu uchylovala k názvu Bavorský les či Bavorské hory. Ale už od 13. století jsme se i my shodli na tom, že „les“ leží v Českém království, takže bude zkrátka „Český“ už napořád.“

http://procpro­to.cz/histori­e/jazykove-toulky-po-horach-aneb-jak-vznikly-nazvy-ceskych-hor/

Proč s oblast pojmenovala les?:

les, lesík, lesní, atd. . Psl. *lěsъ nemá jednoznačný výklad. Nejčastěji bývá spojováno se stangl.lǣs ‘pastvina,lou­ka’,stsas. laes ‘údolí’.

Obě možné rekonstrukce – ie. *lēs- i *lois- ) – však narážejí na fonetické potíže – první ohledně přízvuku,druhá ohledně zachování s po i . Jiné výklady však nejsou přesvědčivější.

Má vztah i ke slovu líska – vysoký keř dávající oříšky’, lískový, lískovka. Stč. léska,
Psl. *lěska nemá jednoznačný výklad. Často se spojuje s *lěsъ (les) s možným výkladem ‘(užitkový) keř rostoucí v lese’ (někteří však naopak vyvozují
název lesa od názvu keře.
Jiný výklad spojuje s iránským .flesc ‘prut’, stindické .bleška ‘lovecké oko’a vychází z indoevropského *u̯lois-k-od *u̯el- ‘kroutit, vinout’.

J. Rejzek: Etymologický slovník.

Původní význam byl zřejmě listnatý porost,. Další názvy boj, háj, hvozd , doubrava – původně les vůbec. Lers znamenal i dřevo, kládu, pastvinu,.
V.. Machek :Etymologický slovník

Další odpovědi
mosoj

Protože tam není pole ani moře.

Kepler

Český les, Slavkovský les, zřejmě proto, že tam nikdy nic jiného nebylo vzhledem k tomu, že půda v horských oblastech je většinou prakticky nevyužitelná.

ivzez

Protože hodně pohoří je (nebo v minulosti bylo) zalesněno.