quentos

Proč má někdo, kdo neumí pořádně ani svůj mateřský jazyk, potřebu navážet se v jednom kuse do Slováků?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Protože to vůbec nemá nic společného s gramatikou.:-))

Další odpovědi
aliendrone

Myslíš autackovy otázky jako „Proč Slováci v rámci statistik považují češtinu za cizí jazyk?“ a podobně smysluplné dotazy? :)

Já ti nwm, ale roste ve mne podezření, že NEJDE o „nějaké Slováky“, ale o JEDNU KONKRÉTNÍ Slovenku. Takový ten nejapný pokus na sebe „oklikou upozornit“, ale BACHA! Na zničení Její Excelence jsem si jako první vyslovil nárok JÁ (a pokud to tak není, tak to stejně na mé prioritě NIC NEMĚNÍ)! ;) :)

Tudíž JEDINÉ překvapení je, že Kepler je samé překvapení. ;) :D :D

Kepler

Nevšiml jsem si, že by tady někdo takový byl. Snad jen z legrace.

Daidal

Né, že by mi na tom sešlo, ale mně spíš nedá pokoj, proč má někdo potřebu neustále opravovat někoho jiného, přestože nejsme ve škole a nejsme žáky. A obzvláště ne na hodině češtiny. Jinak se vlastně na chyby nehledí ani ve škole, když se nejedná o jazykový předmět.
Svět se z jedné chyby, ať už gramatické nebo jiné, nezblázní. Že se někdo překlikne (což se může často stát a i mně se to stává), zapomene nebo nenapíše čárku, nejsou žádné zločiny. Pokud někdo píše schválně nebo z nevědomosti/ne­gramotnosti špatně, tak by to vlastně měla být jen jeho starost. A nikoho by to nemělo trápit (proč taky). Vždyť je to vlastně jen jeho věc. Taky nezapomenout, že tu chodí i děti a spousta důchodců i v pokročilejší věku, z nichž někteří nemusí moc dobře vycházet s klávesnicí nebo gramatikou a taky existují dyslektici, dysgrafici a jiní, ignoranti, nezvdělanti… spousta důvodů, proč někdo může psát s chybami. Ale opravovat je a napomínat…?
… se divím, že se tu ještě za ty chyby nedávají bany, když se tu na to tak striktně dbá. Neznám všechny takové weby, ale tohle je asi jediný, kde jsem se s něčím takovým setkal, že by někdo cizí opravoval chyby druhých a ještě je kritizoval, napomínal (ba na to byl dokonce ustanoven správce/cenzor, což je smyslem jeho existence).

Mně jen strašně vrtá hlavou, k čemu je to dobré, v čem je to smysluplné, užitečné nebo nějak nápomocné? Někdo tu už myslím psal, že je to nějaký „odraz“ nebo reprezentace těchto stránek… ale to mi stejně připadá jako naprostá blbost (proč to nemají i jiné stránky?). Přece, co záleží na nějaké gramatice a správné češtině u jednotlivců (kdo vůbec tvrdí, že to musí být vše spisovně a bez chyby? Vždyť je to obyčejný web, žádná úředničina, nic oficiálního, odborného, zcela obyčejná sociální síť na otázky a odpovědi mezi lidmi/uživateli).
Někdo položí otázku nebo napíše odopvěď a co na tom, že je tam chyba, koho to trápí (kromě těch, co to opravují a jsou na to hákliví – a myslím, že nikoho jiného to ani netrápí, ale nechci mluvit za ostatní)? A stejně je tu pár lidí a za pár okamžiků (max. do druhého dne) na tom už vůbec nezáleží, jsou tu nové otázky nové odpovědí a těch starých si už nikdo nevšímá. Ale to ani není podstatné, prostě není smysl v tom, vše opravovat… Důvod? Jen aby to bylo správně napsané, protože „se má psát správně a spisovně“? Ale proč? :DD Je to opravdu nesmyslné a neopodstatněné, alespoň mi to tak připadá. Užitečnost – asi jen pro ty, co to „musí“ opravovat, aby si připadali nějak důležití (obzvlášť s tou mocí navíc a předůležitým posláním) a měli čím „zabíjet čas.“ Což mi připadá jako naprosté zabíjení času. Ve škole, v češtině to má jediný důvd. Je to čeština a tam se na to musí dbát a ty děti (!) by se to měly naučit. Ale tam to taky skončí, lidi vyšli ze školy a jsou rádi, že se toho věčného opravování a buzeraci zbavili. Pokud se chce někdo živit psaní, budiž, měl by umět psát. ALE OPĚT, je to jeho věc a je to na něm a jeho zodpovědnosti.
Zajímalo by mě, jestli to napadlo samotného majitele/správce stránek nebo ho k tomu někdo uprosil, aby měl takovou kontrolní a opravnou „pravomoc“?

Abych se odpovědí, alespoň částečně dotkl otázky, tak já proti slovenštině vůbec nic nemám a nevadí mi. Ale nevím o tom, že by tu byla povolena nebo (oficiálně) akceptována. Hlavně to jsou odpovědi CZ, takže by se teoreticky měla opravovat i slovenština, která by měla být považována za chybnou a nesprávnou češtinu, ne? Že je to cizí, ale blízký jazyk, kterému rozumíme, přece nehraje roli. Rozumět můžeme i polšitně nebo angličitně, slangové, nespisovné češtině i češtině s chybami… a pokud to má mít pravidla (kodex, nastavení stránek a podobné blbosti), tak to nemá být necháno na toleranci lidí. Kdo rozhoduje, že se toleruje slovenština, ale chyby ne?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

Tak já nevím – v ČR žije cca 10 národností, možná by bylo zajímavé povolit jim někde (ne tady), aby se písemně vyjadřovali ve své mateřské řeči. Bylo by to takové evropské.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod­nostn%C3%AD_slo­%C5%BEen%C3%AD_%C4­%8Cesk%C3%A9_re­publiky.
Také by se mi líbily příspěvky v brněnštině, nebo ostravštině

Hansel

@paul
Tak příspěvky na sociálních sítích v brněnštině nebo ostravštině by neměly být problém, stejně tak jako v obecné češtině (pražštině). Něčemu takovému by každý měl být schopen rozumět. Podobné je to i se slovenštinou. Další jazyky už nelze považovat za srozumitelné. Pokud je to nějaká významná menšina, tak samozřejmě má už i nějaká svá specifická práva.

elkon

Daidal, je ostudou, když se někdo neumí vyjadřovat ve svém rodném jazyce, ať je to kdekoli. Překlep se samozřejmě může stát každému a je to i poznat, protože to bývá v různých i neuvěřitelných místech. Nějaké chybějící čárky nejsou úplně důležité, pokud tím nemění význam věty. Ale písemný projev z hrubkami nelze jen tak přejít (když je někomu jedno jestli píše „y“, nebo „i“, případně „s“, nebo „z“, to je neomluvitelné). Za prvé to „bije do očí“ a za druhé to působí i pohrdavě vůči tomu kdo to čte a má případně poradit. A ten, kdo to omlouvá, se staví do „stejné řady“ s pisatelem. A většinou „automat“ hrubky, nebo jiné chyby podtrhává červeně, takže to může každý neumětel po sobě opravit, než to odešle.

Daidal

Proč můžou psát někteří s chybami už jsem psal, příčin může být spoustu a někteří za to ani nemůžou… ale hlavně je to jejich věc. Skutečně není žádný opodstatněný důvod, proč opravovat a mít tu cenzory. Smysl v tom není.
Kdyby to někomu tolik vadilo, tak na „takovou“ otázku neodpoví a "takovou"odpověď neohodnotí nebo zcela ignoruje (když už je člověk takový suchý pedant). Tohle krista pána boha není nic formálního, jen lidi mezi lidmi na sociální síti a tam se vždycky může psát jak chce. Někde by se mělo a dokonce se musí psát výharadně spisovně, ALE i tak je to jen a jen na těch lidech a nikdo to za ně neopravujeme (když nepočítáme njěaké korektury ve vydavatelství). A mít tu opraváře-učitele, jžš…

Je mi úplně jedno v jaké řadě stojím. :P Jako neomluvitelné a pohrdávé to snad může vnímat jenom… anebo učitel jazyka. Je to individuální projev a nikdo by člověku do toho neměl zasahovat, i když tam má chyby. Od toho jsou hodiny čj na škole. Nikde jinde. Někdo má jen neustálou potřebu kritizovat a napravovat. Jedině v tom to je. Jiný smysl v tom není… pravděpodobně honění vlastního ega, snaha něco dokázata a něco „hodnotného a smysluplného“ vykonávat a možná „léčení“ nějakých komplexů. Zdravé to rozhodně není.

aliendrone

led>>>
Ó dokonalý vzore ženského ideálu
(babo jedna zatrachtilá)
nijak se neznepokojute tím, že byste někoho urážela svojí češtinou nebo slovenštinou
(protože urážíte ALIENDRONA odmítaním uznat zjevný fakt, že je nejkrásnější, nejskvělejší, nejúžasnější etc.)
pročež pokračujte v jazyce jak je vám libo
(stejně jednou zděšeně zjistíte, že Vám z ničeho nic stojím rovnou za zády)
a TO BUDE VÁŠ KONEC! ;) :D :D

led

Kepler „Nevšiml jsem si, že by tady někdo takový byl. Snad jen z legrace.“
Mám pocit, že 1.Apríl už bol. Ako vtip mi táto vaša odpoveď neznie. Ak pozriete spätne, mnohé protislovenské poznámky sú až súdne trestné.
Vopred upozorňujem, že budem naďalej písať slovensky, k čomu mi dávajú právo platné zákony Českej republiky.
Po druhé, nechcem mojou správnou češtinou „urážať“ mnohých užívateľov, ktorých vyjadrenia majú od spisovnej češtiny, ktorú som sa učila na českej škole, veľmi ďaleko.

Hansel

@led Vy jste se učila na české škole spisovnou češtinu?

led

Možno vás to prekvapí, ale na českých školách sa naozaj vyučoval spisovný jazyk český.

Hansel

@led To mě skutečně nepřekvapuje. Ale uniká mi důvod, proč já bych třeba chodil na slovenskou školu se učit spisovnou slovenštinu, když mám svou češtinu.

Daidal

Asik proto, že každý stát má na školách jako jeden ze základních předmětů svůj úřední jazyk (povinně už od ZŠ). Jako u náš ČJ, tak na Slovensku SJ. Logicky, když studuješ u nich, na jejich škole, tak se tam bude vyučovat i tento předmět – slovenský jazyk. A ty se ho taky musíš učit. :D To zahrnuje literaturu, mluvnici (to je ta spisovná čeština/sloven­ština, gramatika) a sloh.

led

Daidal, Hansel, jednoducho, netrápte sa nad tým, prečo ovládam obidva jazyky a prečo mám aj slovenské aj české školy. Je to môj problém a nie váš. Vy by ste mali v prvom rade ovládať správne svoj jazyk a hlavne vedieť sa v ňom vyjadriť bez chýb. Je to vaša vizitka.

Hansel

@led Taky se tím netrápím. Jenom mi přijde trochu zvláštní vaše potřeba spisovné češtiny, když tak ve svých příspěvcích důrazně bojujete za vaše právo používat slovenštinu (s čímž já ale plně souhlasím). A jinak souhlasím tady s kolegou ohledně toho poučování o správném používání jazyka.

Daidal

Netrápím, fakt ne, jen mě zajímalo, jak je to s cizinci na školách vzhledem k úředním jazykům, které se na školách vyučují. Vaše školy mě nezajímají.
Nějaká vizitka je mi úplně ukradená, stejně jako nějaké poučování o správné gramatice bez chyb…pro Krista. :D

Hansel

@daidal Nemusíš. Můžeš si zvolit individuální studijní plán. Pokud se nepletu, tak tímto způsobem to aplikují např. moravští studenti studující na slovenských středních školách, kdy se slovenštinu neučí, ale skládají zkoušku z češtiny na českých školách.

Daidal

Opravdu? No je to možné, ale nezdá se mi to… Možná záleží na době (během ani ne 40 let se toho mezi Českem a Slovenskem změnilo dost), škole a jestli tam ten člověk bydlí a má tam občanství nebo tam jen z nějakého důvodu studuje, ale není občanem státu. Ale jen hádám.
SŠ a individuální studijní plán? To mi ke skoro žádnému školskému systému na světě nesedí, ale možná dělají pro „cizince“ vyjímku v tom jazyce, že si může studovat svůj rodný jazyk a pak z něj udělat zkoušky… :)

Hansel

@Daidal Individuální studijní plán je standardní mechanismus, o který může naprosto každý požádat. Platí to pro základní, střední i vyšší odborné školy. To, že je někdo cizinec, je skutečně objektivní důvod pro využití ISP.

Daidal

Možná, že ten ind. studiní plán dávají i automaticky tomu „cizokrajnému“ studentovi nebo mu to snadno povolí, protože k tomu má pádný důvod. Ale zajímalo by mě, jestli mu pak zcela ten (napříkad) slovenský jazyk zcela zruší nebo ho jen omezí – aby se nemusel učit všechno.

Hansel

@Daidal Tak to nevím přesně, jak funguje. Zda vůbec nechodí na ten předmět, či chodí, ale nepíše testy, nebo jak. Každopádně to, že někdo každé pololetí chodí složit zkoušku na jinou školy ze svého jazyka, se děje.

Kepler

Ale no tak. česky neuměl ani Gustáv Rusák a je pod důstojnost to nezvládl ani současný premiér, který vypadá jako by přišel z hodně dalekého Východu. Vaša čeština i slovenčina je z 99% OK.

led

To je tým, že predsa za to viac než polstoročie, nejaké to slovíčko som už pozabudla. A to, že občas niektorý slovenský výraz je vám neznámy, zjavne bude tým, že používam aj výrazy z dávnych prednovembrových čias, keď čeština a slovenčina neboli nakazené angličtinou. A sem tam sa pridajú aj preklepy. Občas píšem po hmate, bez očí. 🙂

Daidal

Teď jsem šel do podmínek, nastavení a jinde a poprvé jsem registroval, že existují „Odpovede.sk“ – prakticky neaktivní. Zřejmě existují, aby se oddělila čeština a slovenština a taky Češi a Slováci, jakož i státy. Něco mě vede k závěru, že slovenština na Odpovedi.cz je chybná a neměla by tu být (i když mně nevadí a ostatním asi taky ne… ale na tom nesejde. Vnímám to tak, že chyby v češtině a slovenština jsou si tady rovnocené. Nelogické ponechávat slovenštinu a opravovat chyby. Ale opravování chyb je nelogické ať tak či tak asi stejně jako cenzurovat slovenštinu. Možná ještě víc).

led

O slovenčine na tejto stránke sa tu toho popísalo veľa. skúste si to vyhľadať.

V zmysle oficiálneho právneho postavenia slovenčiny v ČR a češtiny v SR, váš záver, alebo to, čo vás k nemu vedie, „že slovenština na Odpovedi.cz je chybná a neměla by tu být“, je chybný a nesprávny. V prípade, žeby niekto zakázal na odpovedi.cz používanie slovenčiny a na odpoved.sk používanie češtiny by postupoval protizákonne.
Doporučujem vám prečítať si literatúru a dokumenty o postavení slovenského jazyka v Českej republike.
Vy všetci, čo zakazujete používanie slovenčiny na tejto stránke porušujete zákonné právo na slobodné vyjadrovanie.
PS.
a mnohým doporučujem naučiť sa správne česky vyjadrovať a písať správnou češtinou.

Hansel

Podle mého názoru by bylo správné sloučit Odpovede.cz a (skoro neaktivní) Odpovede.sk do jednoho, tak jak to dělají běžné weby. Nemá smysl to oddělovat.