JájsemRaibek

Proč má každý představu o tom, že černá díra musí být díra, tedy trychtýřovitý tvar, kterým se dá cestovat?

Je jasné, že jen víme, že tam někde je a nikdo ji vlastně neviděl. Přesto se neustále prezentuje tak, že se jedná o trychtýřovitý tvar, který vše pohltí a na druhém konci (možná) se to vše objeví v jiném vesmíru.
Vždyť to může být úplně obyčejná koule, hvězda, která se hroutí do sebe a pohlcuje vše co se nachází v okolí. Třeba naše Slunce. Vyhasne, začne pohlcovat samo sebe a také svou přitažlivostí vše v okolí – Merkur vcucne, Venuši vcucne, Zemi vcucne,… Prostě gravitace Slunce bude vycucávat vše okolo a obrovské tlaky to vše zmenší. Země bude stlačena do velikosti atomu a takových atomů se do Slunce vejde nespočet a protože přitažlivost bude tak obrovská, nedostane se nic ven, ani světlo.
A přitom to je normální koule ze které nevede žádná cesta ven, natož průchod na druhou stranu. Žádný odtok jako u vany.
Nejen že to vše roztrhá, ale vše zůstane uvnitř. A až tam jednou nebude žádné místo, tak ta koule se prostě zvětší, aby toho pobrala víc a víc.

Nejlepší odpověď
Kepler

To si pleteš s červí dírou. Takovou představu tunelu máme, protože nám to podsouvají různé digit vizualizace v rámci popularizace vědy nebo sci-fi filmů. Teoreticky by to mohla být zkratka v dopravě přes ohnutý časoprostor, prakticky je to jen fantazie. Zobrazit Black Hole nelze, páč odkud ani světlo neunikne, ani Kepler nebere. Můžeme jen pozorovat její projevy v okolí: gravitační čočky (ohyb světla) nebo gravitační působení široko daleko.

Další odpovědi
Edison

Ten trychtýř nejlépe popisuje chování hmoty a energie v blízkosti HORIZONTU UDÁLOSTI. Dál už nevidíme a lze si to představit nejrůzněji. Nakonec.. i opravdový vír má něco podobnéhoV zásadě pak končí kruhem, ve kterém není voda, ale vzduch. V případě černé díry se pořádně neví, co tam je a laická představa je, že co někam spadne musí někde jinde vypadnout. Jak nám ale logika napovídá, v případě černých děr tomu tak nejspíš není a dochází k tomu, co popisuješ a černá díra muhutní, zvětšuje se… Horizont události také ještě není vlastní BH… Ta je patrně někde ještě výrazně hloub uvnitř.

Alesh

Asi nejsem každý, mám jinou představu o černé díře.

paul1

Nevím, jak vznikl název černá díra, ale fotky, které jsem viděl, ukazují, že je to černá koule

aliendrone

No, pokud bys stlačil Zemi byť jen do kuličky s poloměrem 9mm, stala by se z ní černá díra. ;) Nějaké stlačení na „velikost atomu“ nehrozí.

Jinak Slunce nepřitáhne planety, ony ho naopak nakonec OPUSTÍ. (vymaní se z jeho přitažlivosti).

A co se týká toho „trychtýře“ – jde jen o grafickou ukázku/pomůcku, jak moc rychle narůstá gravipotenciál v jejím okolí.

Dokonce i prvni „fotka černé díry“ NENÍ fotkou černé díry (pochopitelně), nýbrž jejího okolí NAD horizontem událostí. https://media­.novinky.cz/278/7427­85-top_foto1-40n2c.jpg?1554903­008 Prostě jen novinářské kecy k přilákání pozornosti čtenářů.

I když už o černých dírách „něco víme“, tak je toho ZATRACENĚ málo na to, aby se dalo mluvit alespoň o uspokojivém chápání tohoto typu objektu. Víme třeba, že černá díra téměř vždy koulí NENÍ, protože si mimo jiné zachovává moment hybnosti (rotuje), ergo je na pólech zploštělá, podobně jako Země. ;) :D :D

aliendrone

Moc se nehádejte hoši, ono to může být ÚPLNĚ JINAK! Černá díra (horizont událostí) může být pověstná hranice-konec vesmíru v absolutním slova smyslu. Za/resp. pod ním není nic, ale VŮBEC NIC, ani prázdno, VLASTNĚ TAM NENÍ MÍSTO ANI PRO TO NIC! A samotný horizont je vlastně 2D holografické projekční plátno 3D vesmíru. :) ;)

Kepler

Edison: ty jsi fakt mimoň. Nečteš dobře otázky a trychtýřitová červí díra fakt nemá nic společného s černou dírou.

Edison

Já ale o červí díře nenapsal ani slovo. Otázka je na černé díry. A chování prostoru v blízkosti černých děr je skutečně podobné tomu trychtýři. Jen si člověk musí uvědomit, če se do ní nepadá v ose toho trychtýře, ale po povrchu toho trychtýče. Má-li hmota padající do rychtýře dostatečnou energii, trychtýř jen změní směr jejího pohybu. Má-li však nízkou energii, je takové těleso zachyceno, jeho pohyb začne opisovat obvod trychtýře a časem do něj spadne. Ale zase ne přímo, ale pěkně po spirále po povrchu toho trychtýře. V jediném případě k tomu dojít nemusí a to pokud je gravitace a odstředivá síla daná rychlostí a hmotností takového tělesa v rovnováze, pak pude opisovat kruh. Nikdy se neodpoutá anikdy do černé díty nespadne. Totéž se děje v zásadě u každého hmotného tělesa, jen v mnohem menších mírách. https://www.sto­plusjednicka.cz/si­tes/default/fi­les/obrazky/2018/07/s­pacetime-2.jpg

Dochy

pohyb po spirále po obvodu trychtýře? Promiň, ale to je fyzikální blbost.

JájsemRaibek

Já bych řekl, že u koule nemůže být trychtýř, protože ta koule cokoli přitahuje ze všech stran. Ano, pokud by ten předmět byl v jednom místě, tak jej jakoby vcucne, ale těch předmětů k té kouli-černé díře letí více a z více stran.
Kdyby to byla díra, tak ano, do té díry by to padalo-vcucávalo tak jako je tomu u sifonu ve vaně, ale zde je prostě jen bývalé Slunce, které stahuje vše za všech stran k sobě.

Edison

https://edu.techma­nia.cz/sites/de­fault/files/en­cyklopedie/in­sert/64_3.gif http://vtm.e15­.cz/files/ima­gecache/dust_fi­lerenderer_big/u­pload/aktuali­ty/p_edstava_zak_i­ven___asopros­toru_dle_hmot­nosti_obj_4cf7a­ecc03.jpg https://www.al­debaran.cz/as­trofyzika/gra­vitace/otr/Spa­cetime_curvatu­re.jpg No a černá díra je tak hluboko, díky své hmotnosti, že ani „není vidět“.