Avatar uživatele
Zlatý

Proč má každý představu o tom, že černá díra musí být díra, tedy trychtýřovitý tvar, kterým se dá cestovat?

Je jasné, že jen víme, že tam někde je a nikdo ji vlastně neviděl. Přesto se neustále prezentuje tak, že se jedná o trychtýřovitý tvar, který vše pohltí a na druhém konci (možná) se to vše objeví v jiném vesmíru.
Vždyť to může být úplně obyčejná koule, hvězda, která se hroutí do sebe a pohlcuje vše co se nachází v okolí. Třeba naše Slunce. Vyhasne, začne pohlcovat samo sebe a také svou přitažlivostí vše v okolí - Merkur vcucne, Venuši vcucne, Zemi vcucne,... Prostě gravitace Slunce bude vycucávat vše okolo a obrovské tlaky to vše zmenší. Země bude stlačena do velikosti atomu a takových atomů se do Slunce vejde nespočet a protože přitažlivost bude tak obrovská, nedostane se nic ven, ani světlo.
A přitom to je normální koule ze které nevede žádná cesta ven, natož průchod na druhou stranu. Žádný odtok jako u vany.
Nejen že to vše roztrhá, ale vše zůstane uvnitř. A až tam jednou nebude žádné místo, tak ta koule se prostě zvětší, aby toho pobrala víc a víc.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

To si pleteš s červí dírou. Takovou představu tunelu máme, protože nám to podsouvají různé digit vizualizace v rámci popularizace vědy nebo sci-fi filmů. Teoreticky by to mohla být zkratka v dopravě přes ohnutý časoprostor, prakticky je to jen fantazie. Zobrazit Black Hole nelze, páč odkud ani světlo neunikne, ani Kepler nebere. Můžeme jen pozorovat její projevy v okolí: gravitační čočky (ohyb světla) nebo gravitační působení široko daleko.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ten trychtýř nejlépe popisuje chování hmoty a energie v blízkosti HORIZONTU UDÁLOSTI. Dál už nevidíme a lze si to představit nejrůzněji. Nakonec.. i opravdový vír má něco podobnéhoV zásadě pak končí kruhem, ve kterém není voda, ale vzduch. V případě černé díry se pořádně neví, co tam je a laická představa je, že co někam spadne musí někde jinde vypadnout. Jak nám ale logika napovídá, v případě černých děr tomu tak nejspíš není a dochází k tomu, co popisuješ a černá díra muhutní, zvětšuje se... Horizont události také ještě není vlastní BH... Ta je patrně někde ještě výrazně hloub uvnitř.


Avatar uživatele
Zlatý

Asi nejsem každý, mám jinou představu o černé díře.


Avatar uživatele
Bronzový

Nevím, jak vznikl název černá díra, ale fotky, které jsem viděl, ukazují, že je to černá koule


Avatar uživatele
Zlatý

No, pokud bys stlačil Zemi byť jen do kuličky s poloměrem 9mm, stala by se z ní černá díra. ;) Nějaké stlačení na "velikost atomu" nehrozí.

Jinak Slunce nepřitáhne planety, ony ho naopak nakonec OPUSTÍ. (vymaní se z jeho přitažlivosti).

A co se týká toho "trychtýře" - jde jen o grafickou ukázku/pomůcku, jak moc rychle narůstá gravipotenciál v jejím okolí.

Dokonce i prvni "fotka černé díry" NENÍ fotkou černé díry (pochopitelně), nýbrž jejího okolí NAD horizontem událostí. https://media.novinky.cz/… Prostě jen novinářské kecy k přilákání pozornosti čtenářů.

I když už o černých dírách "něco víme", tak je toho ZATRACENĚ málo na to, aby se dalo mluvit alespoň o uspokojivém chápání tohoto typu objektu. Víme třeba, že černá díra téměř vždy koulí NENÍ, protože si mimo jiné zachovává moment hybnosti (rotuje), ergo je na pólech zploštělá, podobně jako Země. ;) :D :D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Moc se nehádejte hoši, ono to může být ÚPLNĚ JINAK! Černá díra (horizont událostí) může být pověstná hranice-konec vesmíru v absolutním slova smyslu. Za/resp. pod ním není nic, ale VŮBEC NIC, ani prázdno, VLASTNĚ TAM NENÍ MÍSTO ANI PRO TO NIC! A samotný horizont je vlastně 2D holografické projekční plátno 3D vesmíru. :) ;)

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Edison: ty jsi fakt mimoň. Nečteš dobře otázky a trychtýřitová červí díra fakt nemá nic společného s černou dírou.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Já ale o červí díře nenapsal ani slovo. Otázka je na černé díry. A chování prostoru v blízkosti černých děr je skutečně podobné tomu trychtýři. Jen si člověk musí uvědomit, če se do ní nepadá v ose toho trychtýře, ale po povrchu toho trychtýče. Má-li hmota padající do rychtýře dostatečnou energii, trychtýř jen změní směr jejího pohybu. Má-li však nízkou energii, je takové těleso zachyceno, jeho pohyb začne opisovat obvod trychtýře a časem do něj spadne. Ale zase ne přímo, ale pěkně po spirále po povrchu toho trychtýře. V jediném případě k tomu dojít nemusí a to pokud je gravitace a odstředivá síla daná rychlostí a hmotností takového tělesa v rovnováze, pak pude opisovat kruh. Nikdy se neodpoutá anikdy do černé díty nespadne. Totéž se děje v zásadě u každého hmotného tělesa, jen v mnohem menších mírách. https://www.stoplusjednicka.cz /…

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

pohyb po spirále po obvodu trychtýře? Promiň, ale to je fyzikální blbost.

Avatar uživatele
Zlatý

JájsemRaibek

Já bych řekl, že u koule nemůže být trychtýř, protože ta koule cokoli přitahuje ze všech stran. Ano, pokud by ten předmět byl v jednom místě, tak jej jakoby vcucne, ale těch předmětů k té kouli-černé díře letí více a z více stran.
Kdyby to byla díra, tak ano, do té díry by to padalo-vcucávalo tak jako je tomu u sifonu ve vaně, ale zde je prostě jen bývalé Slunce, které stahuje vše za všech stran k sobě.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

https://edu.techmania.cz/… http://vtm.e15.cz/… https://www.aldebaran.cz/… No a černá díra je tak hluboko, díky své hmotnosti, že ani "není vidět".

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4438
Zlatý Kepler 2220
Zlatý Drap 1822
Zlatý quentos 1637
Zlatý mosoj 1542
Zlatý marci1 995
Zlatý led 993
Zlatý Edison 741
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.