EKSOT123

Proč má Izrael za státní znak dva trojúhelníky složené do tvaru hvězdy?

Trojúhelník je symbol Boží Trojice. Ve znaku mají jeden jakoby základnou dolů a druhý naopak. Po křesťansku by se dalo říct Bůh na na Zemi mezi lidmi či v lidech x Bůh na nebesích. To ale není víra ortodoxních Židů. Slyšel jsem, že si ho vybrali kvůli tomu, že kvůli tomu znaku mnoho vytrpěli od nacistů? a jaký je původ či prvotní význam toho znaku?

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem otázku, která je sice formulovaná trochu jinak, ale dovíte se, jako to bylo s tzv. Davidovou hvězdou.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-to-byl-kral-david-jaky-je-vyznam-a-puvod-symbolu-davidova-hvezda-kde-se-s-ni-muzeme-setkat

O šesticípé hvězdě se nedá říct, že byla vždy židovským symbolem.

„V průběhu dějin se stala židovským symbolem, ale židovské prameny se shodují na tom, že jím původně nebyla. O jejím začlenění do vlajky státu Izraele se vedly diskuze. Ovšem instrukce Prozatímní rady státu Izrael z 28. října 1948, 25 tišrí 5709, si přesností nezadají se starozákonními instrukcemi na zhotovení bohoslužebných předmětů. Pravda, určení materiálu chybí: "Vlajka státu Izrael je 220 cm dlouhá a 160 cm široká. Pozadí je bílé a na něm se nacházejí dva pruhy blankytně modré, 25 cm široké, přes celou šíři vlajky, 15 cm od horního a 15 cm od spodního okraje vlajky. Na bílém pozadí mezi dvěma modrými pruhy a ve stejné vzdálenosti od obou z nich se nachází Davidova hvězda, sestávající z šesti blankytných pruhů širokých 5,5 cm, tvořících dva stejné trojúhelníky, jejichž základny jsou rovnoběžné s horizontálními pruhy.“
atd.

http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/historie-sesticipa-hvezda-daviduv-stit-fc5-/p_kultura.as­px?c=A100308_232959_p_kul­tura_wag

Historie je zajímavá, máte-li zájem dovíte se víc. v odkazu výš.

Další odpovědi
Arne1

Oni mají především ve znaku šesticípou „Davidovu“ hvězdu.
Význam těch trojůhelníků lze nalézt ve WiKi (samozřejmě i s dalšími zajímavostmi)

  • Trojúhelník s vrcholem vzhůru značí oheň a mužskou energii.
  • Trojúhelník opačně položený pak vodu a ženskou energii.
  • Jejich základny symbolizují vzduch a zemi.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Davidova_hv%C4%9Bz­da

Kepler

Původ Davidovy hvězdy je vysvětlen zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Davidova_hv%C4%9Bz­da

EKSOT123

Děkuji všem za odpovědi, prostudoval jsem letecky odkazy, všechny jsou dobré, zvláště ty lidovky od Annas.
Trojúhelníky symbolizují i to, co píše Arne, ale uvnitř Davidovy hvězdy bývalo vepsáno Boží jméno, tedy jde v tomto případě o symbol Boží, a já aspoň pro sebe si ponechám názor, co jsem napsal u zadání otázky.
Tedy na mě to působí takto: jestli Židé v historii byli vyhnáni ze země a trpěli kvůli tomu, že zavrhli Ježíše, tak nyní jakoby začínala nová éra: Židé jsou označení (z donucení nacisty) Božím symbolem a takto označeni mučeni a zabíjeni – jako Kristus. To už má jiný charakter než dřívější trest Ježíše. A zanedlouho vzniká stát Izrael..... Ale to jen můj pohled.

annas

EKSOT123

Děkuji.