Avatar uživatele
Zlatý

Kdo to byl král David? Jaký je význam a původ symbolu Davidova hvězda? Kde se s ní můžeme setkat?

Dnes má svátek David.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Král David byl třetí král Izraelského národa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Buh zanevřel na krále Saula, kvůli jeho neposlušnosti a vyslal proroka Samuela k Jišajovi Betlémanu, aby mezi jeho syny nalezl nového krále. Volba padla na Davidanejmladšího syna, který pásl ovce svého otce. Protože se Bohu zalíbil, nařídil Samuealovi, aby Davida pomazal jako dalšího krále.
David uměl hrát krásně na lyru(dnešní harfa v malém podání). Král Saul si Davide přivzal k sobě, aby mu hraní zpříjemňoval život.

Saulova i Davidova vláda se mnohdy stávala i terčem válek a soubojů. Za vlády krále Saula se udála událost, která Davida proslavila. Izraelské vojsko se utkalo s Pelištejci a toto vojsko mělo mezi sebou i vojáka jménem Goliáš nikdo se neodvážil z vojska Izraelitů proti němu postavit a proto, když David prohlásil, že může Goliáše porazit, Saul mu nebránil. David souboj vyhrál za použití praku.

Původní symbol šesticípé hvězdy, starověký magický znak, který se objevuje v židovské
symbolice společně s pěticípou hvězdou, tzv. Šalamounova pečeť. V Praze se
pravděpodobně Magen David stal symbolem Pražské židovské obce po roce 1530.
Postupně se rozšířila po celé diaspoře a stala se symbolem židovství.

V dnešní době
je součástí státního znaku Izraele

Zdroj: http://david-martin.blog.cz/10 08/kdo-to-byl-kral-david


Avatar uživatele
Zlatý

Na rozdíl od sedmiramenného svícnu, jehož zhotovení přikázal sám Hospodin Mojžíšovi na hoře Sinaj, a který je tedy biblickým symbolem, se o šesticípé hvězdě něco takového nedá říct. V průběhu dějin se stala židovským symbolem, ale židovské prameny se shodují na tom, že jím původně nebyla.
Odborník na kabalu a židovský mysticizmus Gershom Scholem. Krátce poté, co bylo rozhodnuto, že se na vlajce státu šesticípá hvězda objeví, uveřejnil článek, v němž jednoznačně prohlašuje: "Hexagram není žádným židovským symbolem a už vůbec ne symbolem židovství." Pro takové tvrzení mluví i skutečnost, že učený holandský rabín Simon Philip de Vries ve své knize "Židovské rituály a symboly" Davidovu hvězdu ani jednou nezmiňuje.Šesticípá hvězda, hexagram, a pěticípá hvězda, pentagram, se používaly jako dekorace v rozdílných částech světa ať už v Peru, Egyptě, Číně nebo Japonsku.
Pojem Davidův štít, hebrejsky "magen David", jak se šesticípá hvězda nazývá dnes, se objevuje ve středověkých židovských rukopisech. Původně nebyl spojen s žádným obrazcem. Ale legendární ochranné působení štítu krále Davida se popisuje ve vysvětlení tajné abecedy "hvězdného písma" v souvislosti s písmenkem, které vypadá jako V s kroužky na každém konci.
Od 13. století se objevuje název Davidův štít jako označení hexagramu ve spisech kabalistů, ve sbírkách magických textů a na amuletech na ochranu před zlým pohledem, zlými duchy, mečem a vězením.
Na kolorované rytině Staronové synagogy s židovskou vlajkou Viléma Kandlera, asi z roku 1840, se nachází pěticípá hvězda, což potvrzuje tvrzení různých židovských pramenů, že se výhradné používání šesticípé hvězdy pod názvem Davidův štít ustálilo až v 19. století.
V roce 1897 přijalo v Basileji sionistické hnutí Davidovu hvězdu do své vlajky.

Zdroj: zkráceno z-http://neviditelnypes.lidovk y.cz/historie-sesticipa-hvezda -daviduv-stit-fc5-/p_kultura.a sp?c=A100308_232959_p_kultura_ wag

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.