bolak

Proč lidi mrkají oběma očima zároveň?

Já prve myslel, že jsem zvláštní, ale pak sem si všim že ostatní to dovedou taky :(, tak by mě zajímal důvod proč tomu tak je, proč nemrkáme každým okem zvlášť. Z hlediska evoluce by to bylo výhodnější ne? Člověk by měl větší šanci zareagovat na útok, kdyby měl pokaždý jedno oko otevřený…

Nejlepší odpověď
briketka10

to se teda pleteš já mrkám zvlášť, když flirtuju s klukem :))

Další odpovědi
anonym

Jediný koho jsem znala a uměl mrkat jedním okem, byla moje panenka. Měla chudinka jedno to závažíčko za okem rozbitý a tak získala tenhle divný mrk. A divně to vypadalo, to mi věř!

anonym

Tak ono lze mrkat očima na střídačku, ale lidé nad tím asi nepřemýšlejí a mrkají oběma najednou.
Doplňuji:
A hlavně je mrkání automatické. Pokud nám někdo před obličejem něčím švihne, tak také zavřeme náhle obě oči. A člověk něco takového těžko změní, když ho ovládá mozek.

ratava

A není to tím, že každým mrknutím ulevíte oběma očím najednou a obě oči tak mohou stále stejně zaostřovat? Kdyby každé oko mrkalo jinak, nevím, jak by mozek zpracoval výsledný obraz z obou očí na jeden, ale asi byste viděl rozostřeně, možná dvojitě, nebo vše tak nějak neprostorově… Nebo nějak jinak…

anonym

Máme to podle mozku nastavené. Neznám nikoho, kdo by mrkal každým okem zvlášť běžným způsobem. Možná existují lidi, kteří mají vzácnost mrkat každým okem zvlášť.

johana 56

Je možné,že jsou obě oči propojeny s mozkem jedním centrálním nervem.

samicek333

Kdyby měl člověk oči střídat, asi by to bylo moc přemýšlení, jako třeba kterým okem už mrkl a které je teď na řadě… To si myslím já, ale velmi zajímavá otázka.

manon

bolak: Protože nestačí zírat.

bolak

co mi lezeš do diskuze, tady je bolakovo!! :)) já se tu se sebou nádherně bavím

a doteď tu byl takovej klid…

manon

Ahaa a já si nevšimla :) Tak máš po klidu.

manon

Jinak dáma se vítá slovy „rád Tě tady vidím“ :)

bolak

ok, až nějakou uvidím, tak jí to vyřídim :)

http://img.pic­tureup.cz/17102012­/307478542cc14a148895fc0­1e0add29fb0514a1b­.png

manon

Teď už si do bolakova žádná netroufne :)

bolak

briketka10: jó, to si takhle jedna taky myslela že s ní chlap flirtuje, a nakonec se ukázalo že měl mrtvici…

bolak

Vlk z lesa: ale to já všechno přece vím, mě zajímá z jakýho důvodu to funguje zrovna takhle, když je to očividně nemá žádný výhody..

anonym

Tak nějaké výhody v tom budou – například se nám chrání obě oči najednou.

bolak

ale kdybys mrkala každým zvlášť, tak bys mohla mohla mrkat i oběma zároveň, stejně jako teď můžeš mrkat každým zvlášť, to se přece nevylučuje

jde mi o to, že když ti vyschne oko, tak ti mozek řekne že máš mrknout, prostě reflex, ale mrkáš oběma očima zároveň, a to ať už ti vyschne levý nebo pravý…

anonym

Je spousta reflexů o nichž ani nevíme proč tak fungují. Hodně toho může souviset s dobou kdy jsme byli ještě opicemi a u něčeho si náš vyvýjící se mozek vytvořil určité podněty.

bolak

nojó, lae jak si mám pamatoavt kdy jsem byl opice, to už pár let..

anonym

Na hodinách vzniku světa pouhých několik sekund.

bolak

Martys.cz: dobře, a proč to tedy máme tak nastavené podle mozku?

bolak

samicek333: a ty u mrkání přemýšlíš? :) mně to jde docela samo, automatika