Kazatel

Proč lidé přišli v rámci Darwinova evolučního vývoje o srst, aby se následně oblékali do kožešin zvířat?

Nejlepší odpověď
Henry1660

Myslím, že tělo by nezbytně nepotřebovalo teplé oblečení. Přizpůsobí se tomu čemu ho často vystavujeme, takže pokud bychom ho otužovali, uvykali si ve snášení chladna a horka, tak by to snášelo bez problémů (nemocí, nachlazení, pocitu velkého horka nebo zimy,…).

Jenže lidé svá těla neotužují, od narození žijí v pohodlném obydlí – teplé posteli a vyhřátém domě. Venkku je „bud moc horko nebo moc zima,“ a tak lidé tráví nejvíc času uzavřeni v domech.

Další odpovědi
Frontinus

Teorií ztráty je několik, nejspíš kombinace faktorů, které souvisí s životem v teplém podnebí (savany). Zásadní je nejspíš to, že hustá srst limituje lov – lovec naší konstituce se při náročnějším lovu spíše přehřeje. V teplém podnebí, kde není třeba dobrá tepelná izolace, přichází v úvahu i problematika parazitů. V husté srsti se jim daří lépe. Jsou ale i jiné hypotézy, neméně zajímavé, které říkají, že ztráta ochlupení se zachováním ochlupení kolem genitálií a na hlavě mohla být náš „žirafí krk“, tedy nástroj sociální komunikace bez bezprostřední vazby na bezprostřední zdatnost. Genetický mechanismus takových změn není příliš složitý a tedy je to možné.

Už tady je ze tvé strany patrné jedno nepochopení evoluce. Evoluce není optimalizace na efektivitu, evoluce je optimalizace na reprodukční zdatnost. Takže pokud naši předci začali vnímat řidší ochlupení jako více atraktivní za podmínek, kdy ztráta ochlupení nepředstavovala vážný problém, vznikl dostatečný evoluční tlak na další úbytek ochlupení i bez toho, že by to bylo nějak více účelné. Dokonce v malých skupinách se může fixovat i znak, který je méně výhodný – stačí, aby nebyl tak nevýhodný, aby nezpůsobil vyhynutí.

Co se týče následného oblékání, tak prostě pozdější změna podmínek. Evoluce nemá ani plán, ani paměť, evoluce reaguje ad hoc. Když se druh dokáže přizpůsobit, přežije. No a naši předci dokázali vynalézt oblečení a tak přežili. Dokonce se z oblečení stal jeden ze zásadních nástrojů sociální komunikace.

zjentek

Potom už nebyla až taková zima a tak nám srst opadala. Asi bylo hodně velký teplo, představuji si jej větší, než se venku dělá poslední tři roky. Jenže pak se zase prudce ochladilo. Ale dnes se už zase dělá teplíčko, jak už jsem zmínil. Jinak já osobně Darwinovi nevěřím ani zbla. Takových teorií už bylo… Třeba stromy opadají, když je zima a v teple se většinou čímsi ovalí, což různý podobný teorie vyvrací- vše je v tomto konkrétním případě „naopak“, všechno je jinak!

anonym

protože je to výhodnější, dává to prostor k okamžité adaptaci na změny podmínek. Srst by se shazovala a rostla nepochybně mnohem zdlouhavěji ve srovnání s převlékáním oblečení. Nemluvě o tom že by nijak neřešila přizpůsobení člověka například pro pobyt pod vodou či v kosmu kam bychom nějakou formu „oblečení“ tak jako tak potřebovali.

hapiky

Lépe se ptát, kde člověk získal takové geny, co má dnes.
Bůh stvořil člověka k obrazu svému, to jsi ještě neslyšel?
Když se člověk po vyhnání z ráje zkřížil s obyčejným homo-sapiens, vznikl dnešní člověk.