Justyna

Proč lidé mlaskají a srkají?

Proč se lidé neumí stravovat? Ach bože.. Proč mlaskají, srkají, čvachtají a podobně? Proč proboha mluví s plnou pusou? Proč sakra žvýkají tak hlasitě, že ten mlaskavý zvuk je slyšet OB DVA POKOJE??! A tímto nemám na mysli lidi z nižších sociálních vrstev, ale manažery a podobně, zkrátka lidi na úrovni, kteří by měli znát pravidla etikety i pozpátku o půlnoci.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? To byste se měla zeptat těch jedinců, kteří to dělají a většině sedících kolem znepříjemňují jídlo. U těch, kteří jsou zvlášť citliví na tyto zvuky, jde o nervovou poruchu, tzv. misophonii.

Proč srkání i mlaskání? Možná dotyční napodobují kulturu některých zemí, kde je právě ten zvuk znakem spokojenosti., poděkování kuchaři a hostiteli za dobré jídlo. U nás tabu.

V minulosti tomu tak bylo i u nás . Již staří Slované dávali mlasknutím najevo, že jim jídlo chutnalo a že jedí s potěšením. Vztah ke slovesu chutnati. Třeba napodobením zvuku zvířat – třeba prasátko také mlaská, když mu chutrná.

Mlaskání – vydávat uvolněním sevřených rtů nebo jazyka od patra zvláštní zvuk při jídle. Mlaskající dávají najevo, jak jim chutná. Totiž slovo mlaskat je odvozené ze staroindického mlas = chutˇ.

Srkání – pijí třeba čaj nebo jedí polévku jen po malých doušcích, vtahují ji ji do sebe, jako když sají. Při jídle neslušné. Že by je to rodiče špatně naučili, chovají se stále jako malé děti, které sají mléko. Také je sloveso srkat odvozené od slovesa sát.

Jde o nevychovanost, nevhodné projevy při stolování. Dotyční si to zřejmě neuvědomují. Hlavně že jsousjpokojení oni.

Ssmozřejmě pokud nejde o nějakou poruchu.

Další odpovědi
da ny

Podobné nešvary dítě vidí/slyší v rodině a považuje to za normální.
Některým dětem (chlapcům) maminka nic neřekne (nevadí jí to) a nechá je srkat do dospěloszi. Pak už je to zvyk a toholto zlozvyku se těžko zbavují.
K onomu „čvachtání“ a práskání pusou při žvýkání, s otevřenými ústyn dodám, že někdo to jinak neuní. Nejde mu to, nemůže za to. Na vině může být postavení čelistí (mezičelistní vztahy).. V ústech je málo místa, se zavřenou pusou to dobře nejde…
Protézy mohou též působit mnoho potíží.
Přiznávám, že se srkajícím u jednoho stolu být neumím 😁
Mé zkušenosti jsou takové, že asi 80% mužů dokáže skrat kdeco, teplé i studené nápoje, polévky aj. 😁. /poznatky z jídelen, návštěv a několikaleté práce i s pacienty u lůžka/
Znám rodinu, kde děda jí s otevřenou pusou a práská zubama, často mlaská a vnučka jí stejným způsobem (40 let). Vyrůstala s prarodiči ve stejné domácnosti.
Může to být zlozvyk nebo stejně neutěšené poměry mezičelistních vztahů.

Kryšpín

Mají předlohu u prasat