JájsemRaibek

Proč lahve s heliem nelétají, když balónky naplněné heliem létají?

I vzducholoď se vznese vzhůru pokud je naplněna heliem.
Jaktože tlakové lahve naplněné heliem tedy nelétají – nevznáší se?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tekutým heliem lahve plněny nejsou, jen stlačeným. Jinak by musely být uchovávány při teplotě pár stupňů nad absolutní nulou. Helium je druhý nejlehčí plyn, ale objem hélia v balónku má nosnost jen několika gramů. Pro skleněnou láhev by musel být už docela slušný balón.

Další odpovědi
Drap

Na množství helia jsou příliš těžké. Mimo to jsou lahve plněné tekutým heliem a v uzavřené nádobě nemají možnost se rozpínat.

Lamalam

Protože Archimédův zákon platí i pro plyny. Ty flašky mají malý objem, pořádně je roztáhni a ony se vznesou.

Jiří Bohumil

Jde o poměr hmotnosti tlakové láhve a tekutého helia (které má v tekutém stavu větší hmotnost než helium plynné a i atmosférický plyn-vzduch), takže nic z toho není lehčí než ten vzduch. Oproti tomu balonek, případně i ta vzducholoď, v poměru vlastní hmotnosti, objemu tělesa a hmotnosti helia v plynném stavu, je na tom úplně jinak. Celkový součet hmotnosti těchto a rozdílu objemu a hmotnosti helia oproti vzduchu, je pak schopno tato tělesa „vznést“.

Dochy

Tekutý helium je blbost.
Jednak jsou tam pod tlakem, takže několikrát (řádově) větší hustota, než helium při 1atm, jenak je nádoba těžká, takže nepoletí ani po tom co tlak klesne na 1atm.