Proč, když se řekne sousloví „postranní úmysly“, se většině lidí automaticky vybaví nějaký podraz, levota apod.?

Je i nějaký příklad kdy postranní úmysly mohou znamenat i dobrou věc, či je to vždy vyleženě zápornost?

Nejlepší odpověď
annas

Postranní

  1. něco je po straně, leží stranou, ze strany na stranu atd.
  2. tajený; tajný; záludný

Význam 2 – jedna strana, jeden aktér mají zájem na něčem, co nechtějí předem odhalit.

Někdy se tak stane vědomě, záměrně, jindy nevědomě.
Vědomé – objevuje se to v podnikání kdy jedna firma záměrně zlikviduje druhou..
Ale i mezi lidmi na pracovišti – někdo vědomě šíří pomluvy, lži, i když nezná pravou příčinu, podstatu atd. třeba ve snaze někoho vystrnadit, ublížit, znevážit. Získá pro to i ostatní – jistým způsobem jde o šikanu.

Nevědomé – je těžké identifikovat, protože si je zpočátku jedinec neuvědomuje, vzniká ttzv. vnitřní konflikt, Dotyčného něco štve, neví přesně, co to je, udělá třeba chybu, ale šéf se ho nezastane. Takže přemýšlí, proč se tak stalo, zda je původcem někdo jiný, zvažuje, zda je víc pozitivního či negativního, jak se má zařídit., myslí jen na sebe, nechce přímo ublížit jinému, ale myslí jen na sebe bez ohledu na druhé. Já, já, já …

Proto si myslím, že vědomé, ale i nevědomé postranní úmysly jsou škodlivé. Jde často o vyjádření, závisti, nenávisti, záměrné cílené získání určitých výhod na úkor druhého nebo využití příležitosti, která se naskytne.

Další odpovědi
ivzez

Já bych řekla, že (téměř) všem a oprávněně.

Preferuji jednání přímé, narovinu, …
postranní úmysly tomu odporují.

(2)
Kdo má v úmyslu jednat četně,
nemá žádné postranní úmysly
(sdělí přímo, co sleduje).