Trej2dal

Proč jsou vůbec některé léky na předpis?

Nemá mít každý právo si je koupit, pokud chce, má na to peníze a je svéprávný? Kontroluje vůbec někdo třeba doktory, co si předepisují a komu?

Nejlepší odpověď
odik

  1. Protože některé léky obsahují látky, kterými si člověk může ublížit (nevhodné použití bez potřebných znalostí, jaké mají doktoři).
  2. Protože některé léky obsahují látky, ze kterých jdou vyrobit drogy.
  3. Ano, kontrolují co a v jakém množství předepisují.

Když je člověk nemocný, tak stejně navštíví doktora, ten mu dá předpis a člověk si to vyzvedne.
Pokud bere člověk nějaký lék pravidelně, tak existují e-recepty i bez přímé návštěvy doktora.
Nechápu, co v tomto systému vidíte za problém. V ničem to nijak neomezuje.

Další odpovědi
replicator

To není o tom, že by ten lék byl toxický. Volně dostupných léků bez předpisu, které dokáží způsobit vetší potíže při špatné identifikaci problému je vážně mnoho. Proto doporučuji popsat problém do nejmenších detailů v lékárně.
Takže máte 8 hodin života a musíte čekat 3 hodiny u doktora a pak jezdit 1000km někam daleko do lékárny pro ten lék. To jako jde?
Problém je, že plno léků zde máme zakázáno a ty povolené jsou ve velmi omezeném množství a pouze pro ty, kteří to vážně potřebují. Naše zdravotnictví je paranoidní a skoro nedostupné…

da ny

Ne, nemá mít právo si „lék“ kupovat.
Vše, co je zařazeno, jako léčivo a s příspěvkem čí úhradou ZP je na lékařský předpis. Některé léky se dávkují (síla, množství), na základě laboratorního vyšetření.
Mnoho léků může mít kdykoliv nežádoucí, vedlejší účinky
Jiné by bylo možné zneužít. Platí zejména u psychofarmak.
Člověk by mohl léčivo užívat zbytečně. U některých dochází k závislosti
a destrukci osobnosti.
Předpis některých léků je vázán odborností lékaře.
Některé léky jsou na RP i v případě, že si je pacient zcela hradí sám (např. mast,
„prášky na spaní“ aj.). /1 z příkladů: Lipobase je hrazena ZP, pokud RP předepíše kožní lékař nebo pediatr. Jiný lékař můlže předepsat RP, na základě zdrav. zprávy odborníka. Lékárna vydá, pacient zapltí plnou cenu)./

mosoj

Nemá! Žiješ ve státě kde platí (zatím) zákony a ty jsi povinen je dodržovat.

elkon

Lék je od slova léčit. A o většině léků rozhoduje odborník (lékař) a ne nějaký jouda, který tomu nerozumí. A také je možné některé léky zneužít. Proto musí být pod kontrolou.