Kepler

Proč jsou Velikonoce anglicky Easter a německy Ostern?

Co to má společného s východem jako světovou stranou?

Nejlepší odpověď
quentos

Údajně je to proto, že na východě vychází slunce. A Velikonoce jsou svátky jara, které je se sluncem spojováno… obojí prý pochází od Eostre, jména bohyně, která se na začátku jara uctívá.

Zdroj: https://www.da­ytranslations­.com/blog/his­tory-symbols-easter/

Další odpovědi
annas

Anklické i německé pojmenová „Velikonoce“ je germánského původu ,z řejmě pochází ze jména předkřesťanské bohyně v Anglii, Eostre, která byla oslavována na začátku jara. Jediný odkaz na tuto bohyni pochází ze spisů ctihodného Bedeho, britského mnicha, který žil na konci sedmého a počátku osmého století. Jak shrnuje vědec religionistiky Bruce Forbes :

„Bede napsal, že měsíc, ve kterém angličtí křesťané oslavovali vzkříšení Ježíše, byl ve staré angličtině nazýván Eosturmonath, a to s odkazem na bohyni jménem Eostre. A přestože křesťané začali potvrzovat křesťanský význam této oslavy, nadále používali jméno bohyně k označení sezóny. “

Slunce přece vychází na východě. Vzhledem k tomu, že dny následující po zimním slunovratu se postupně prodlužovaly, byla to ideální symbolika pro zrod „světla světa“, jak je uvedeno v novozákonním Janově evangeliu.

https://www.us­news.com/news/na­tional-news/articles/2017-04-12/why-easter-is-called-easter-and-other-little-known-facts-about-the-holiday

--
Roman – své tvrzení jste nedoložil odkazem, tudíž s východem nemáte pravdu.

1. „Stará angličtina east, eastan (příd. adv.) „na východ, na východ, na východ;“ easte (n.), z Proto-germánský *aust- „na východ“, doslovně „k východu slunce““

https://www.e­tymonline.com/wor­d/east

2. Eostre byla známá jako bohyně plodnosti, bohyně úsvitu a bohyně východní (eostre) hvězdy, z nichž některé se vztahují k vycházejícímu slunci a jiné k planetě Venuše,

Více o symbolu vajec, hodování o Velikonocích po půstu, králíci jako symbollodnosti atd. "

https://www.psychic­gloss.com/arti­cles/3549

Roman71

Easter nebo také Ostara, Aštoret..
Nic jiného než jméno bohyně plodnosti, občas starověkými národy vyobrazené se zaječí hlavou. Odtud také pochází ony „ozdoby“ hostesek z „časopisů pro pány“.

Se světovou stranou (East) nic společného nemá 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.