Avatar uživatele
Pokročilý

Proč jsou hranice ČR tak hrbaté ?

co tam je zajímavého že je to tak hrbaté? navazuji na tuto otázku http://www.odpovedi.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kdyby ses aspoň trochu nad odpověďmi na tebou zmíněnou předchozí otázku zamyslel, došlo by ti, že hranice ČR jsou tzv. přirozené - jsou ponejvíce tvořeny přírodními hranicemi území - horskými hřbety a řekami.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Hory.
Hranice často bývají, zvlášt v Evropě, dány geograficky. V minulosti tvořili celkem strategickou hranici a už od středověku jsou tyto hranice cca stejné.


Avatar uživatele
Zlatý

Podobné otázka v archivu.

http://www.odpovedi.cz/…

Korekce hranic České republiky ve 20. století.

"Po první světové válce získalo tehdejší Československo na úkor Rakouska území podél horní Lužnice - tzv. Vitorazsko (Weitraland) a Valticko (území od Poštorné k Valticím). Příčinou těchto územních zisků bylo zachování souvislé železniční dopravy.

Na úkor Německa Československo získalo Hlučínsko (oblast Hlučína a Kravařů), a to proto, že zde bylo přibližně stejné zastoupení česky mluvících, Němců a tzv. Moravců. Roku 1938 při záboru čs. pohraničí bylo Hlučínsko připojeno přímo k Říši (díky tomu se pak na zdejší Němce nevztahovaly dekrety prezidenta Beneše a silné německé osídlení se zde zachovalo až do 80. let 20. století).

K další korekci státní hranice po první světové válce došlo na Těšínsku, území, na nějž si činily nárok Československo, Polsko a Německo. Po mezinárodní arbitráži bylo Těšínsko rozděleno řekou Olší a hřebenem Slezských Beskyd, přičemž jeho třetina připadla Československu a dvě třetiny Polsku. Roku 1924 získalo Československo obec Hrčava, a to jako důsledek výsledku plebiscitu obyvatel této obce.

Po roce 1945 došlo k drobným korekturám na hranicích Československa a Polska (Vidnava, Harrachov).

Po rozdělení Československa se na vzájemné hranici vyskytlo několik problematických míst, jako např. na dolním toku řeky Moravy, kdy státní hranice kopíruje původní koryto namísto koryta regulovaného a na obou březích řeky tak vznikají české a slovenské exklávy.

Většina průběhu dnešní státní hranice má původ v hranici historické. Většina délky státní hranice je přirozená, tvoří ji hlavně horské hřebeny".

http://www.zemepis.com/…


Avatar uživatele
Stříbrný

v době kdy se hranice vytvářely využívali vůdcové daného státu/říše přírodní překážky(hory,řeky atd) jako vojenskou obranu,jelikož není tak snadné je překonat jako kdejakou louku. Proto jsou dány v našem případě horami.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.