Vojtishko

Proč jsou banky tak důležité pro stabilitu země?

Odpovědi
DoTazatel

Protože peníze – půjčky, kapitál, podpora ekonomiky, jednotlivců/rodin, snadné obíhání peněz a vůbec všechny služby které banky nabízejí – schválně si je všechny projdi kolik těch služeb banky poskytují – které určitě i ty využíváš (každý – ekonomicky přispívající jedinec – má učet). Krom toho, že samotné banky usnadňují přesuny – tok- peněz a podporují podnikání atd. tak samy s půjčenými penězy obchodojí, investují ji. To všechno podporuje ekonomiku.
Ale nenazýval bych to stabilitou země, ony stabilitu můžou a nemusí podporovat (ale kvůli Cenntrálním bankám to ani není možné). Hlavně přispívají ekonomice, protože usnadňují milion věcí, které jsou spojeny s penězi.

Jestli se ptáš na Centrální banky, tak ty důležité pro stabilitu nejsou, právě naopak. Mají monopol dělat si z penězi (celým trhem), co chtějí. Centrální banky jsou od toho, aby stabilizovaly ekonomiku – snaží se jí řídit, řídí veškerý trh a udávají směr. Jenže něco jako stabilizování ekonomiky je blbost (obzvlášť způsoby jakými to CB dělají). Proto jsou zbytečné a ještě k tomu škodné (protože jejich snaha odvrátit krize tím, že řídí trh většinou ty krize přivede a ještě se jejich přičeiněním zhoršují, protože se to snaží pořád regulovat a „napravit“). CB vznikly hlavně proto, aby mohly znehodnotit peníze, když byl daný stát úplně zadlužený. Jsou tu hlavně proto, aby řídili množství peněz v oběhu, samy je tisknou (už není zlatý standart, takže můžou tisknout dle libosti – tedy podle inflace), řídí ú.s. (což je blbost) a jinak toho dělá spoustu (krom jiného řídí rozpočet státu).

Pepa25

Protože zabezpečují bezhohovostní platební styk i distribuci hotovosti – především to dělá centrální banka (u nás ČNB), ale podílejí se na to bvšechny banky. Bez funkčního peněžního oběhu by zkolaboval obchod.

Dochy

Protože člověk, kterej si za svou výplatu nemůže koupit rohlíky (protože přestala fungovat jeho banka) začne být poněkud nervózní. Pokud podobně nervózních lidí je více, může to být dost nebezpečné i pro aktuálně vládnoucí sebranku, která to dopustila…