Proč je Země kulatá?

Proč to není třeba krychle?

Nejlepší odpověď
Olaf

Může za to gravitačního pole. Jakýkoliv systém, který se gravitačně shlukuje, se srovná (zhruba) do sféry, má tu tendenci (první přiblížení, kdy předpokládáme, že systém nerotuje). Gravitační pole v okolí Země můžeme přiblížit jako radiální pole, tj. gravitační síla působící na objekty míří do středu Země. Kdybychom Zemi obalili další hmotou a snažili se z ní uplácat krychli, dodatečná hmota by se stejně srovnala se symetrickou symetrií.

Země ale není dokonalá sféra. To je dáno její rotací, kdy odstředivá síla má tendenci odhodit část hmoty (jako vás kolotoč). Odstředivá síla je nejsilnější na rovníku a klesá směrem k pólům, proto je Země jako další astronomické objekty mírně zdeformovaná do tvaru rotačního elipsoidu.

Další odpovědi
honza19hk

GRAVITACE JE GRAVITACE