Klára K.

Proč je v dnešní době vyznání citů bráno jako důkaz slabosti?

Nemá to naopak být důkaz toho, že člověk je dostatečně odvážný a silný a sebevědomý, že se dokáže pořádně vyjádřit o svých pocitech bez ohledu na to, jaká bude reakce?
Nevím jestli to tak je normálně (že se člověku smějí, pokud dá najevo emoce), ale v naší škole taková komunita je. Jedná se opět o závist, nebo snad o posilování vlastního ega, jako tomu bylo u jedné z mých minulých otázek ? http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ve-skole-se-mi-smeji-protoze-jsem-oskliva-proc-to-delaji

Nejlepší odpověď
annas

Částečně máte pravdu. Neplatí samozřejmě u všech. Setkala jsem se dokonce s názorem, že citově založený člověk je psychotik …

Projev citů záleží na tom, zda je člověk introvert , nebo extrovert. Závisí tedy na temperamentu a charakteru jedince. Jde vlastně o sociální cítění,, vnitřní i vnější projevy citů. . Jsou i součástí komunikace, lidé se snaží si navzájem porozumět a lépe pochopit situaci druhého. a tak i posuzovat jeho morálku, estetické cítění city intelekturální.

Často spolu soupeří rozum a city. Rozum ukazuje na realitu, reálné myšlenky, možnosti, city někdy realitu brzdí, jindy vedou až za hranici možností.

Nebezpečné jsou negativní city – závist či nenávist. Tyto city by se měl člověk naučit mírnit i omezovat. Dá se zneužít i otevřenosti a důvěřivosti jedince, .

Domnívám se, že dnešní generace prosazuje víc reálný pohled na život, své city nedává najevo. Zařazuje se mezi ty, kteří upřednostňují jiné hodnoty – kariéru, , slávu, úspěch, peníze … často jako náhražku za rodinu, přátele .. neumí city projevit… to často vede k deprivaci …
.
.Ale je důležité, aby každý se občas nad svými city zamyslet a také je občas v rozumné míře projevil, občas je nauč i ovládat.

Projevit i přijat city je někdy velké umění – souvisí se vztahy mezi lidmi …

Uvědomte si, že co si ostatní myslí, je jejich problém. Vy věříte v sebe, ve své schopnosti , uskutečňujete to, na čem vám záleží … Samozřejmě je třeba dodržovat morální pravidla .. Jste, jaká jste, i když je to někdy těžké …

Uvědomte si, že ti, kteří závidí, nenávid, se „užírají“, ubližují si,..

Okolnosti člověka neutvářejí, ale pouze odhalují, jaký je.

Další odpovědi
Šidlo

Klára, najprv si vyjasnime, čo sú emócie a čo city…

1.základné emócie sú hnev, strach, smútok, hnus, a radosť…sú živočíšne, plytké a trvajú väčšinou krátko
2. z emócií sa kultivujú vyššie a trvajúce city......city zrejme majú len ľudia a najvyspelejšie zvieratá

predpokladám, že chodíte na strednú školu.....plnú tínedžerov, ktorí sa nevedia vysporiadať s realitou, majú depresie a všetko pozitívne (vrátane pozitívnych emócií a citov) neznášajú

čo sa týka dospelých, tam to až tak nefunguje, tam sa považujú z nežiadúce len negatívne city a emócie .....pozrite si na wikipédií ,,botox effect"

ivzez

Nemyslím si, že by se mezi dospělými lidmi přiznání
(nebo vyznání) citů obecně vnímalo jako slabost.

Dospívající často tápou při hledání sama sebe, proto bys neměla vycházet
z jejich jednání či postojů (názorů), jež jsou navíc poměrně často odpozorované nebo odposlouchané.

Ani v té dřívější otázce nešlo o závist. Podle mne si tímto jednáním (nejen) dospívající „pomáhají“ v situacích, s nimiž si nevědí rady. Výsměch tomu, čemu nerozumějí, je pro některé lidi snazší, než se nad situací zamyslet …

Uvědom si, jak dalece se zejména mladí nechávají ovlivňovat tím,
ci je (často jen podle médií) „cool“ nebo „in“ a jak málo z nich
dokáže vyjádřit svůj názor a stát si zaním.

Kolik tvých spolužáků nepapouškuje obraty či názory z médií?
Kolik jich má vlastní názory a kolik jich své názory umí vyjádřit?

Netrap se tím, jak se k tobě chvají hlupáci. Buď sama sebou
a stůj si za svými názory i pocity. I tví spolužáci jednou „dozrají“.
Zatím před nimi máš slušný náskok.

anonym

Myslím si,že je to jak u koho.Ti co city neumějí přijmout,nebo se za ně stydí ,když by je měli někomu vyznat,tak je zrovna tak asi neumějí dát .
Osobně city vyjadřuju tak jak je cítím,bez ohledu na to,zda jsou nebo nejsou vhodné.Tím myslím třeba lichotku nebo jen malou pochvalu např,některé ženě,
stejně tak hodnotím i malé děcka,které si city opravdu někdy zaslouží.

postcd

protože 2. Timoteovi 3:1–5

da ny

Ne každý je hoden poznat naše/tvé emoce :)
Někteří spolužáci jednou snad dospějí k poznání i troše rozumu a pochopení

„..současná společnost v podstatě toleruje pouze emoce pozitivní (a to ještě pokud možno v kultivované a decentní podobě). Všichni se snažíme být v pohodě, "happy“, vše zvládat, usmívat se. Jakmile v pohodě nejsme, bereme to jako jakousi poruchu, selhání, které je třeba co nejdřív opravit. …"

http://coolzi­ne.cojevakci.cz/e­moce-nejsou-slabost/
zdroj: http://www.silna-zena.cz/clanky/se­beucta-a-sebevedomi-zeny/jak-promenit-slabost-v-silu.html