hapiky

Proč je mozek člověka na jednu stranu geniální a na druhou lehce manipulovatelný a nezodpovědně impulzivní?

Věříte, že ve vzdálenější budoucnosti se mohou všechna negativa mozku uměle vylepšit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Geniální? S tím slovem bych byl opatrnější. Ono jak u koho. Právě ty méně geniální mozky jsou lehce manipulovatelné. Já považuju za jednou z největších negativ mozku nedostatečnou paměť. Ne a ne se poučit, pořád děláme tytéž chyby, pořád vedeme války. Ale pro praktický život by se dala dobře využít nějaká dodatková paměť. Stačilo by nechat implantovat pár terabajtů a všechno co bychom si přečetli nebo s čím se setkali, bychom si pamatovali navždy. Takže bychom umřeli jako nesmírně sečtělý a vzdělaný kyborg a takováto paměť by klidně mohla být nejdůležitější součástí dědictví pro naše potomky. Nacisté vytrhávali zlaté zuby, naši potomci by nám z hlavy vyloupli hardware a software.

Další odpovědi
zjentek

Jsou to velmi složité otázky. Na vině je lidský mozek… mozek člověka, který je jejich NEJČASTĚJŠÍ příčinou. ;)

annas

Proč? Protože jde o otázku, stejně jako kdyby – nedá se přesně odpovědět, jen uvažovat. .

Vše souvisí s něčím. S temperamentem člověka, jeho egem, superegem a tzv. id.

Je to sociálněpsycho­logický problém. Člověk se dá ovlivňovat často skupinou, v níž žije, rovněž davem – ten dnes představují média = sociální prostředí, které působí na psychiku – vyvolává různé emoce, často strach atd.

Už jsem několikrát zmínila, že je třeba si uvědomit, co je objektivita, subjektivita, objektivizace, subjektivizace.

Stejně každá událost či skutečnost má tři faktory – pravda, jejich či její „pravda“ a moje „pravda“, tedy to, čemu já, tedy jedinec věří.

Že je využití manipulace výhodné, si může přečíst v odkazu:

https://legacy­.blisty.cz/ar­t/11718.html

"Umíme manipulovat s činností mozku?

„Že je možné manipulovat chování člověka s použitím tzv. podprahových vzkazů, ať už zvukových nebo obrazových, je dnes všeobecně známo. Proto je také ve většině zemí světa používání takových technologií, bez vědomí jejich uživatele, zakázáno. Přístroje pro stimulaci mozku zase naznačují, jak by k manipulaci lidského duševního života mohly být použity světelné nebo zvukové vlny. Autor ale naznačuje, že s vývojem technologie a znalosti činnosti lidského mozku se objevují stále nové technologie, umožňující jeho činnost manipulovat. Jednou z nich je i technologie na bázi elektromagnetické energie.“ atd,.

--

Účinkem rlzných civilzačních procesu „je manipulace a arogance:. Lidstvo musí vyhovět technologiím, nikoli naopak. Realitu je třeba přizpůsobit ekonomickým modelům. Kvůli lékům se vynalézají nemoci. Inteligence je umělý pojem z psychologických laboratoří ..“

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/prokrustovo-loze-filozoficke-a-prakticke-aforismy-390747

hapiky

annas: Pořád se zdůrazňuje, moje pravda, jeho pravda…Pravda je jen jedna, je jen více cest, jak se k ní dostat.
Hodnoty, které většina „normálních lidí“ uznává a dodržuje by snad mohlo být považováno za tu správnou volbu(pravdu).

hapiky

Kepler: Mozek není jen tím, jak se člověk projevuje. V celkovém zpracování dat je to nejgeniálnější výtvor přírody(nebo Boha).

Kepler

No právě. Geniální by mohlo být synonymem pro dokonalý a to mozek určitě není. Je sice tím nejlepším, co příroda stvořila, ale nemáme ho s čím srovnat. Co když nějaký Alien má něco lepšího? 🙂