karikaki

Proč je moč žlutá?

Nejlepší odpověď
annas

Není to náhodou školní í úkol? Stačilo zadat do Google a odpověď jste měla hned.

"Proč je vždy žlutá

"Odstín žluté je pak závislý na množství vypitých tekutin. Čím více toho tedy vypijete, tím zředěnější vaše moč bude, a tím světlejší bude její odstín.

Viníkem je chemická látka zvaná urobilin nebo také urochrom.

Naše tělo má velké množství červených krvinek, ovšem nezdržují se v nás dlouho. I jim dojde doba spotřeby a musí se dostat ven. Během cesty z těla toho však stihnou ještě hodně.

Samy o sobě totiž obsahují množství železa. Ten je pro tělo zásadní, a proto přichází na pomoc bílé krvinky. Ty doslova obalí vrstvu železa a odstraní z ní zbytky ex-červených krvinek, kterým se říká bilirubin. " atd.

https://nasre­gion.cz/rozpra­covano-73318

Další odpovědi
quentos

Není žlutá vždy. Někdy bývá průhledná a jindy zase – to už ale ukazuje na nemoc – do červena, hněda či černa.
Pokud je čirá, jde pouze o vylučování nadbytečné vody. Jiné její zabarvení způsobuje barvivo zvané urochrom či urobilin a samozřejmě také skladba jídelníčku a zdravotní stav. Více viz zdroj (v angl.)

Zdroj: https://www.he­althline.com/he­alth/bright-yellow-urine