Avatar uživatele
Miroslavst

Proč je čeština tak složitá?

Právě jsem si všiml u otázky annas, jak píše „můžete mně poradit“ a vzpomněl jsem si na můj dotaz a vaše odpovědi s používáním slova Jirka. Takže můžete Jirkovi pomoci-tedy mně.
Dnes co jste poradili tuto poučku tak ji používám, ale dříve jsem to neřešil. mohl bych u této věty použít slovo mi?
Můžete mi poradit. Jaký je v tom rozdíl? Nemusel bych přemýšlet jestli mě nebo mně.
Doplňuji:
Díky Jahodě používám Jirku (Jirky-mě, Jirkovi-mně) a to mi stačí.
Všem děkuji za odpovědi, ale domnívám se, že určovat mě-mně podle pádu asi nebudu, jelikož prostě na to nemám buňky.
Stejně mi nikdo nevysvětlil proč annas nemohla napsat „pomůžete mi“ a místo toho napsala „pomůžete mně“. Možná-je to na druhém místě, ale já bych napsal mi. A pokud bych neznal pravidlo-pomůcku s Jirkou, určitě bez váhání bych použil pouze mi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, zdeny, Jahoda, aramah, Pirate_of_D1, anonym před 5016 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Jahoda

Jirku používám také. Kdysi jsem to zde radila.

Např.:

Cesta vedle mě. – Cesta vedle Jirky. Dvě slabiky (Jir + ky), tudíž dvě písmena = mě.

Bavíte se o mně? – Bavíte se o Jirkovi? Tři slabiky (Jir + ko + vi), tudíž tři písmena = mně.

To píši vysvětlení pro ty, kteří neví, jak to s tím Jirkou myslíme 😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Miroslave, stále existuje tvar „mně/mi“, jak uvádí Bumbes. Platilo pravidlo, podle něhož se rozlišovalo použití kratšího či delšího tvaru (mně/mi). Nebudu ho citovat, protože současná spisovná čeština považuje oba tvary za rovnocenné. Tvar „mně“ se šíří na úkor tvaru „mi“ a nový Slovník spisovného jazyka českého uvádí i pro postavení příklonky tvar „mi"až na druhém místě vedle "mně“.

U tvaru „mě/mně“ musíte přemýšlet – pomůcka „tě/tobě“. V tomto směru se nic nezměnilo. Nemusí se již ale rozlišovat mezi „mě/mne“, ale „mě/mně“ ano.
Doplňuji:
Miroslave, vždyť jsem Vám vysvětlila, že jsem použila tvar „mně“, který je správný a spisovný. Já dávám přednost tomuto tvaru, klidně však můžete psát „mi“. Možná je to i moravismus.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Mne je jedno jak to, mily Jirko ,napises hlavne cesky at tomu rozumim.Ja

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bumbes

Pravidla psaní mě/mně – zájmeno já

1.pád: já (zájmeno – osobní) (Ty)
2.pád: mě i mne (Tebe, Tě)
3.pád: mně i mi (Tobě, Ti)
4.pád: mě i mne (Tebe, Tě)
6.pád: mně (Tobě)
7.pád: mnou (Tebou)

Asi je dobré trochu používat i paměť, pro pravidlo že ve 3. a 6. pádu se píše mně.
A jak píše ‚ReHu‘, pouze tam kde se dá použít „ti“ může být „mi“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

… protože pochází z indoevropštiny a ta byla ještě stokrát složitější ;{))>
Doplňuji:
zkrátka jsou dvě možnosti, mohla si vybrat kteroukoliv z nich

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

je to jedno hlavne ze otazku pochopim,taky delam pravopisne chyby

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BEAES

Protože v tomto státě nemůže být nic jednoduché… :o))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Mně se až tak složitá nezdá. Sice také dělám chyby, ale protože jsem vždycky hodně četla, píšu tak nějak automaticky. Když si nejsem jistá, napíšu slova vedle sebe a které se mi zdá přijatelnější, to napíšu.
A pár základních pouček si je snadno zapamatovat. Třeba použít slovo v jiném pádu. Nebo pádě 🙂?
A co se týče mi či mně – řídím se tím, že si řeknu ti > mi nebo tobě > mně, popř. tě > mě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Složitá čeština, je to zvyk a hra z pravidly.Jak pro koho, mám vnuka narodil se v Německu říká dědo máš vyhodu nemusíš psát tolik velkých písmen jako ja u každého podstatného jména. Třeba angličtina jinak se to čte a jinak píše.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aramah

To bych chtěla vědět!Asi mi to udělali naschvál..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
straširybka

já to vždy psala podle mně-tobě , mi-ti , mě-tě, mne-tebe
takže pomůže mi někdo? pomůže ti někdo?
pomůže mně někdo? pomůže tobě někdo?
podle mě jsou obě správně

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek