nejlulu

Kdy se píše mě nebo mně?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Mě, mne – 2. a 4. pád
Mně – 3. a 6. pád

Další odpovědi
gecco

Hele – jednoduchá pomůcka zkus si nahradit ve větě první osobu druhou a vyjde ti:

tobě → mně
tebe → mne
tě → mě

😉

JájsemRaibek

Nezajímám se o pád. Nezajímá mě 2. ani 4., už vůbec ne 3. a absolutně je mi volnej 6. pád.
Mám na to jednoduchou poučku.
Tou poučkou je dosadit jméno Jirka.
Stála vedle mě, Jirky, Stála vedle Jir-ky.
Půjdeme ke mně? Půjdeme k Jirkovi, Jir-ko-vi.

Pepa25

Na Valašsku funguje tato poučka: když si můžeš říct „mňa“, tak je to spisovně česky „mě“ … 😉

pusinka50

Pokaždé u psaní mě-mně si nejdřív řeknu:

  1. komu, čemu, o kom (3.+6. pád) ->> mně
  2. koho, co (2.+4. pád) – >> mě

Příklad:
Uvedl jsi mě do rozpaků (koho,co). Byla u mě návštěva (u koho).
Mně můžeš říct všechno (komu).

pusinka50

gecco + JájsemRaibek – tyhle vaše pomůcky u mě /koho:-)) / nefungují, pro mě je ta má pomůcka jednodušší:-))
A Raibeku, promiň, nechci se tě nijak dotknout, ty to víš, ale tvou pomůcku jsem vůbec nepochopila:-))