Curiosity

MNĚ nebo MĚ? „Děkuji ti, že stále stojíš při mně/mě.“ ??? DĚKUJI 🙂

já jsem pro MĚ, ale přítel se hádá.. 😛
Doplňuji:
SAKRA! 😁 děkuji Vám.. velká pomoc.. ja to „TY“ používám.. ale přišlo mi přirozenější MĚ 😛 ..dííííky :)

Nejlepší odpověď
Andělé

Já používám nejjednodušší pomůcku: za zájmeno vždy dosadím „Pavel“. – tzn.,že vyjde Pavlovi/Pavla.
Takže: Děkuji ti,že stále stojíš při Pavlovi.(mně). Vždy,když dosadíte „Pavlovi“,bude „mně“.

Pokud dosadíte do věty „Pavla“,vždy bude „mě“.
Např.: „Ten člověk na mě (Pavla),udělal překrásný dojem“.

Nezapomente na Pavla a uvidíte,jak Vám to půjde jako po másle.:-))

Další odpovědi
Sůwa

Tebe – mne, tobě – mně, tě – mě, atd…

pusinka50

Ještě doplním celé skloňování a nutnost si zapamatovat výjimky v 3. a 6. pádě:

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mn%C4%9B&Hle­dej=Hledej

Lucijej

No jestli se nepletu, tak je to šestý páde tudíž – mně :o)

M.

.. že stojíš při „kom-čem“ ⇒ mně.

anonym

Opět opakuji již několikrát zmíněnou pomůcku: zkus si zaměnit zájmeno JÁ za zájmeno TY. Krátké nebo dlouhé tvary potom podle toho snadněji odvodíš:

1. Já
Doplňuji:
Blbne mi počítač a uteklo mi to, takže ještě jednou:

  1. Já Ty
  2. Mne Tebe
  3. Mně Tobě
  4. Mne,Mě Tebe,Tě
  5. Ty
  6. Mně Tobě
  7. Mnou Tebou

Když jsem si nebyla jistá, tohle pokaždé pomohlo.

anonym

Opět stálý evergreen, neustále dokola cca každý měsíc a všichni znovu a znovu odpovídají.
Málokterý dotaz má takový extrémní počet odkazů – přes 10 tisíc, viz ve zdroji:
Pročpak pohrdáte už kvalitními a správnými odpověďmi, to je fakt takový problém se napřed obtěžovat a podívat se na už zodpovězené problémy?

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=mn%C4%9B%20m%C4%9B

Lorrien

Při kom/čem, šestý pád – přítel má pravdu :) ve 3. a 6. pádě se VDŽY píše MNĚ ;)

anonym

To už není jen porušování pravidel a podvádění, ale stádní reflex tupého stáda ovcí.

Sůwa

Tak proč to boduješ ?