mobilemob

Používání zájmena „mně“ místo „mi“

Chtěla jsem ze zeptat, zda je správné (a spisovné), když někdo řekne např.:
Bylo mně s vámi dobře.
Dej mně to to.
atp.

Díky 😉

Nejlepší odpověď
annas

Kratší tvar 3. pádu (mi) se užívá jen příklonně, delšího tvaru (mně) se však užívá jak v pozici po předložce a při důrazu, tak i v pozici příklonné.

Tvary 3. pádu: Dej mi to! x Ke mně nechoď! Mně se to nelíbí. Řekni mně to!

Další odpovědi
quentos

ano, je to správně.
Neplatí to ovšem naopak – na první pozici ve větě se dává přednost delšímu tvaru, tedy „mně“ (* „Mi se to nelíbilo“ říkají akorát v některých nářečích.).

Pájo

Bližší mi je spíše..
Bylo mi s vámi dobře.
Dej mi to a to.
..a jinak bych ani nepsal.

bolak

quentos: ale neplatí to vždy, třeba jednou po mně chtěl kamarád půjčit 20 korun na bagetu, protože ráno nesnídal a strašně ho bolelo břicho a já mu řek že mu nic nedám a on právě použil tu výjimku a odvětil: „Mi polib prdel.“

quentos

to si dovolím oponovat – tato věta začíná tzv. elipsou, v tomto případě vynechaným slovem „tak“ ;{)>