Bruneta84

Proč Jan Hus neodvolal svá tvrzení?

Kdyby je odvolal nemusel být upálen.

Nejlepší odpověď
annas

Kdyby jsou chyby, co bylo, už není možné změnit. Proč? Opět jen úvahy.

Zřejmě kvůli tomu, že se Hus rozhodl pro Krista, pro boží pravdu, kterou hlásal lidem, takže by je jistým způsobem zradil.

Svědčí o tom jeho slova.

„Proto věrný křesťane! Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, drž pravdu, braň pravdu až do smrti; neboť pravda tě vysvobodí od hříchu, od ďábla, od smrti duše, a konečně od smrti věčné, kterou je věčné odloučení od milosti!“

Další odpovědi
Drap

Nemusel, ale tím by popřel své učení.

johana 56

Kdyby Jan Hus svá tvrzení odvolal, přišla by historie o jednu významnou osobnost. Zařadil by se mezi postavy, které podle situace a potřeb popřou nejen sama sebe, ale současně zradí také ty, kteří jim věří. Úplatná korouhvička, otáčející se ve směru větru, převlékající ‚kabát‘ bez ohledu na počasí.
Řády a pravidla mocných si v minulosti vybíraly za svobodné myšlení, víru a názory krutou daň. Nezlomné charaktery zaplatily ztrátou života, což fungovalo jako dostačující varování pro další odvážlivce.
Současnost je tolerantnější…

Stingo

Byl to charakter.

Kepler

Bylo to v souladu s jeho učením, nezradil sebe sama.

Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie…
(wiki)

marci1

Jan Hus svou kritiku církve neodvolal, a stal se tak symbolem svědomí a života pro pravdu. Je třeba dodat, že nechtěl zklamat tisíce svých českých příznivců. Podle kronikáře Petra z Mladoňovic zněla jeho poslední slova takto: „V té pravdě evangelia, kterou jsem psal, učil a kázal ze slov a výkladů svatých doktorů, dnes vesele chci zemříti.“
Podrobněji ve zdroji ČT:
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/1561420-jan-hus-symbol-svedomi-a-radikal-ktery-bojoval-s-antikristem

bolak

Třeba byl zvědavej co se bude dít.

A poctivýho nepálí..