Mirdas

Proč datla nebolí hlava?

Přestože celé dny mocně „klove“ do stromu?

Nejlepší odpověď
anonym

Datel může ťukat do stromu pětadvacetkrát za sekundu. Zpomalení při nárazu dosahuje podle vědců až 1200násobek gravitačního zrychlení. Výzkumníci spočítali, že deformace těla datla dokáže rozptýlit až 99,7 procenta kinetické energie nárazu. Na hlavu připadá pouhých 0,3 procenta.

Ani tato zbývající energie ale ještě nezasáhne mozek. Než se k němu dostane, dál ji rozloží zobák, lebka a jazylka. Vzniká při tom ovšem teplo, které by mohlo mozek příliš zahřívat. To by mohl být důvod, proč si datlové dávají v ťukání přestávky.

Zdroj: http://www.ty­den.cz/rubriky/ve­da/priroda/proc-datla-neboli-hlava_315137.html

Další odpovědi
annas

Odpověď není snadná, trvalo dlouho vědcům, než na to přišli.

"Datel je navzdory svému pracovnímu úsilí, do kterého se vrhá doslova po hlavě, velmi odolný proti úrazům mozku a očí. To nedalo spát čínským vědcům, kteří tři roky zkoumali mechanické vlastnosti lebky datla.

Adaptace datlů na silné otřesy hlavy, která jim umožňuje rychle klovat do dřeva, aniž by docházelo ke zranění mozku nebo očí, ležela dlouho v hlavě vědců na celém světě. Podle dřívějších studií vědci předpokládali, že za schopností stojí především silné svalstvo, případně způsob, jakým ptáci do dřeva klovou.

Podle čínských vědců stojí za ochranou mozku ptáků právě mechanické vlastnosti lebky, které jsou schopné utlumit nárazy, kterým jsou vystaven během klování do dřeva.

Lebka datla má velkou pevnost a schopnost odolat zranění. Důvodem je unikátní mikrostruktura, která chrání ptačí mozek při nárazech ve velké rychlosti. Stavba lebky by mohla inspirovat designéry při vymýšlení nových ochranných pomůckách pro lidi. "
Víc v odkazu
http://ekolis­t.cz/cz/zpravo­dajstvi/zpravy/li­de-opisuji-od-zvirat-s-vyrobou-pevne-prilby-poradi-datel

lexx

a jak to víš ? kopáče bolí celé tělo od krumpáče a nestěžuje si bo by letěl z místa

štamgast

Protože je to datel.

Lamalam

Nikdo nedokázal, že datla hlava nebolí.