cappuccino

Proc byli nasi predkove tak maleho vzrustu?

V dnesnim svete se najde i spousta habanu!! Lide kolem 2 metru uz nejsou zadnou vyjimkou.
Stoji za vsim jenom vyziva? Anebo jsou tam i jine vlivy?

Nejlepší odpověď
annas

podrobnostio najdete v odklazu Já znám tuto tendenci růstu jako tzv. sekulární trend.

http://www.uni­um.cz/materia­ly/zcu/fpe/rust-m13135-p3.html

Růstová křivka
Základní charakteristiky růstu jsou velikost, rychlost, směr a také místo. Velikost růstu je funkcí rychlosti a času, tedy délkou jeho trvání. Právě velikost růstu je nejčastěji sledovaným parametrem. Tělesná výška je nejčastějším ukazatelem růstu. Při zaznamenávání vývoje od narození až po dospělost se získá tzv. růstová křivka. Růst člověka je specifický a lze zaznamenat tři různá období růstu. Mezi dvě růstově dramatická období , což jsou postnatální růst a pubertální výšvih, je vloženo období relativně klidného růstu. Všechny tyto fáze se odráží v růstové křivce.

Hodnocení růstu a vývoje
Růstové údaje z různých studií samy o sobě poskytují velmi malou informaci. Významnou informaci získáme až po srovnání s normami neboli standardy platnými pro danou populaci. Pro posouzení velikosti určitého parametru jedince vzhledem k situaci v dané populaci lze použít dvou základních metod a to percentilové grafy a SD-skóre (SDS nebo z-skóre). Obě tyto metody ukazují pozici jedince v rámci populační variability.

Sekulární trend a proces debrachycefalizace
Sekulární trend je obecně vysvětlován jako dlouhodobé pozitivní změny, které se projevují rychlejším růstem, uspíšením dospívání dětí a vyšší tělesnou výškou dospělých. Sekulární trend je pozorován v různých evropských zemích více než století. Se sekulárním trendem se objevuje další jev a to debrachycefalizační trend. Debrachycefalizační trend se projevuje snižováním hodnot index cephalicus (šířka hlavy v procentech její délky; čím vyšší číslo, tím je hlava v poměru k délce širší). Jednoznačné příčiny těchto pozoruhodných jevů se velmi špatně určují. Nejedná se o jednu konkrétní příčinu, ale o vliv velkého množství faktorů, které dovolí současným generacím, aby v sekulárním trendu plně realizovaly svůj dědičný a růstový potenciál. Vnějšími faktory mohou být hlavně výživa a zdravotní stav. Změna těchto dvou faktorů přímo souvisí i se změnou socioekonomických a psychosociálních podmínek. Došlo ke změně ve složení stravy směrem k její větší pestrosti, zlepšila se osvěta a dostupnost zdravotní péče, spolu s tím také informovanost, velký vliv měl technologický pokrok a mnohé další změny.

Důkazem sekulárního trendu je tedy zrychlení biologického zrání a snížením věku menarché (menses) u dívek. V 19. století bylo ještě obvyklé, že konečné výšky dosahovali mladí muži okolo 23. roku života. Dnes je to v průměru mezi 17. a 18. rokem. Průměrná dospělá tělesná výška se za uplynulých 100 let zvýšila asi o 10 centimetrů. V současné době měří v 18 letech průměrný český chlapec 178,8 cm a průměrná česká dívka 166,5 cm. Sekulární trend v dospívání se projevuje snížením věku menarché. V průběhu minulých 100 let došlo u evropských dívek ke snížení věku menarché ze 17. na 13. rok života. Pro porovnání v nejstarší studii zabývající se dívčí menarché v roce 1897, mělo menarché před 15 rokem života 42 % dívek, v roce 1961 již 93 % dívek. V roce 1991 došlo již u 50 % dívek k menarché před 13. rokem života.

Žádný trend však nemůže pokračovat do nekonečna. Tak i u sekulárního trendu začíná docházet k jeho zastavování. Může se mluvit i o „vyhasínání ” sekulárního trendu. Z výsledků růstových studií vyplývá, že současné tělesné výšky jsou pravděpodobně téměř úplnou realizací růstového a dědičného potenciálu člověka. Dále průměrný věk menarché se již dlouhodobě ustálil na 13 letech věku.
Příčinou debrachycefali­začního trendu může být i sekulární trend. Sekulární trend pravděpodobně ovlivňuje změny velikosti hlavy jako celku. Sekulární trend ovšem nemůže zmenšení šířky hlavy vysvětlit. Proto pravděpodobně může jít o dva relativně nezávislé procesy, které působí paralelně.

Žádný trend však nemůže pokračovat do nekonečna. Tak i u sekulárního trendu začíná docházet k jeho zastavování. Může se mluvit i o „vyhasínání ” sekulárního trendu. Z výsledků růstových studií vyplývá, že současné tělesné výšky jsou pravděpodobně téměř úplnou realizací růstového a dědičného potenciálu člověka. Dále průměrný věk menarché se již dlouhodobě ustálil na 13 letech věku.
Příčinou debrachycefali­začního trendu může být i sekulární trend. Sekulární trend pravděpodobně ovlivňuje změny velikosti hlavy jako celku. Sekulární trend ovšem nemůže zmenšení šířky hlavy vysvětlit. Proto pravděpodobně může jít o dva relativně nezávislé procesy, které působí paralelně

Další odpovědi
marci1

Tělesnou výšku ovlivňují dědičnost, výživa a zdravotní stav. Genetické pozadí je v současnosti víceméně stabilní a evolucí se mění jen velmi pomalu. Za poměrně rychlé změny v tělesné výšce, pozorované v posledních dvou staletích, tudíž do značné míry mohou výživa a zdravotní stav, tvořící spojené nádoby.
Obecně platí, že potraviny živočišného původu jsou na důležité živiny bohatší než potraviny původu rostlinného, a v řadě zemí třetího světa lze jasně rozeznat spojitost mezi tělesnou výškou populace a skladbou jídelníčku.
Někteří vědci se domnívají, že se lidé vlivem klimatizačních změn budou zmenšovat. Zkoumání období klimatických změn v historii naší planety ukazují, že menší savci se lépe vyrovnávají s rostoucími globálními teplotami.
🙂

led

Všetko, čo sa týka fyzického zjavu človeka, teda aj výška, okrem génov, závisí aj od spôsobu života a stravovania, nielen svojho, ale aj jeho predkov.
Súčasný vonkajší zjav človeka sa pre nedostatok pohybu blíži k oválu.

zjentek

Nezdá se mi, malí nebyli. Leda bys srovnávala se současnými. Hlavně ti obrovští a mohutní teenageři vypadající jako třicátníci, wow, jací obři! Jsem docela zvědav jak tohle později zdravotní systém ustojí, myslím že tahle vizáž je jakousi nepříznivou daní za pohodlný život 💪😋

Rokio

Je to z toho důvodu, že naši předci se moc nemísili s lidmi jiné národnosti a nebyl přebytek potravy.

VaclavZeman

Já byl okolo patnácti nejvyšší ze třídy, měřil jsem skoro metr osmdesát tři jako teď (ideální výška pruského vojáka), ale potom přišly prázdniny a když se všichni vrátili, tak mě přerostli. Muselo to být z toho záření z Černobylu, protože já nikdy nechodil ven, zatímco oni ano. Děkuju.

Lukáš Volf

A urcite byli nasi predci nejak vyrazne mensiho vzrustu? ja bych rekl ze lide kteri meli na kvalitni stravu tak nebyli nejak vyrazne mensi.
V dnesni severni koreji jsou deti komunistickych funkcionaru o poznani urostlejsi nez deti z odlehlych oblasti kde je nouze a hlad.

cappuccino

@zjentek: samozrejme srovnavam s dnesnimi! Kdyz vidim v nekterych hradech rytirska brneni, tak dnesni chlap by se tam nevesel!!