LiCCaLi

Proč alkalické kovy nereagují s petrolejem a vodou ano?

Vím, že prvky I.A skupiny jsou velmi reaktivní a v přírodě se nacházejí pouze ve sloučeninách. A že prudce reagují s vodou za vzniku plynného vodíku a silných hydroxidů. A kvůli jejich reaktivitě se uchovávají v petroleji nebo benzínu. Ale proč vůbec nereagují s petrolejem a vodou ano? Čím je to dáno?

Nejlepší odpověď
Kepler

Voda je silně polární látka na rozdíl od uhlovodíků, které jsou nepolární. Prvky 1.A skupiny jsou silně elektropozitivní. Elektropozitivita je schopnost atomu uvolňovat valenční elektrony. Vyšší hodnotu elektropozitivity mají ty prvky, které vznikem kationtu dosáhnou elektronové konfigurace předcházejícího vzácného plynu (s úplným a stabilním elektronovým oktetem vazebních elektronů). S polárními molekulami vody proto mají prudkou reakci, kdežto nepolární vazbu C – H nejsou schopny rozbít.

Další odpovědi
Kelt

Petrolej je nepolární, voda je polární. Alkalické kovy se snadno vážou s elektronegativním kyslíkem, ale s uhlíkem, který je podstatou uhlovodíků v petroleji se neváží tak snadno.

Edison

Vazbou kyslíku ve vodě.