WH15

Problém s periodou

Takže máme například 8,5 periodických a čteme to jako osm celých pět periodických a víme, že se bude opakovat číslo pět, ale když nám někdo řekne napište 5,423 periodických, tak jak mám vědět, jestli se bude opakovat číslo tři nebo 423. Jak to má někdo číst, aby ten druhý rozpoznal rozdíl? Díky moc.

Odpovědi
Dochy

Nevím o žádném pravidle pro čtení. Musíš sám nějak to 432 zdůraznit (ať už verbálně nebo nonverbálně – v případě zvolení druhé možnosti chci ten tanec vidět 😉
Obvykle bývá periodické vše za desetinou čárkou, nebo poslední jedna cifra. Takže například 533,3… přečteš jako pětsettřicettři celých tři periodických, přestože ta perioda je už od desítek…