Anonym1999

Přísudek jmenný se sponou

Náš vedoucí je v zadní místnosti – podmět je vedoucí, a přísudek je v místnosti.
Potřeboval bych zkontrolovat jestli je to správně. Pokud si to dobře pamatuji, tak se tu jedná o přísudek jmenný se sponou, a ke sponovému slovesu být se přidává i podst jm. v místnosti. Je to správně ? Bude celý přísudek tedy je v místnosti ? Prosím poraďte.
Doplňuji:
Děkuji, hned je mi to jasnější :)

Nejlepší odpověď
annas

Je – sloveso, v místnosti = podst. jméno v 6. p.

Ale zkuste se zamyslet. Existuje sloveso být sponové a být plnovýznamové.

Plnovýznamové sloveso být poznáme, jestliže je můžeme nahradit výrazem „existovat“, „nacházet se“.

Doplňuji:
KatkatkaW
Vždyť přece sloveso „být“ se časuje. Neužívá se jen v infinitivu.

Např. Mladík je unavený – přísudek jmenný se sponou.

Další odpovědi
KatkatkaW

Ne, tohle není přísudek jmenný se sponou. Je to jen příslovečné určení místa, přísudek by proto měl výt jen „je“. Sponová slovesa se tvoří jen pomocí sloves být, bývat, stát se, stávat se.
Doplňuji:
annas: Ano, toho jsem si vědoma, ale nemyslím si že ti platí i pro příslovečná určení

Mika47

Podle me je to tak spravne. Je = byt 😉 takze prisudek zni „je v mistnosti“…