ABC123

Přišel jsem o práci – ÚP

K pátku jsem dostal výpověď z důvodu nedostatku práce. Byl jsem zaměstnán pod agenturou a řekli mi, že na ÚP nemusím, že mám zaplacené zdravotní i sociální do konce měsíce. Tomu ale moc nevěřím. Myslím si, že bych měl jít na ÚP hned. Jak to tedy je?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Lépe tam zajít ihned.

Další odpovědi
anonym

Na ÚP budou chtít vědět, k jakému datu jste práci skončil. Agentura by neměla pracovníkům podávat chybné informace. Pokud se máte někde hlásit bezodkladně, tak určitě není v pořádku, jít tam až další měsíc.
Vaše pocity jsou správné. Na nic nečekejte a běžte na úřad hned. Zaplaceno sice máte, ale úhrada záloh a splnění podmínky nahlásit se jsou dvě různé věci.

marci1

Myslíte si to správně.Zaregis­trujte se na ÚP nejpozději do tří pracovních dnů ode skončení pracovního poměru.

ivzez

Ocko, všimla jsem si, že v řadě otázek odpovídáte chybně, čímž tazatelům nejenže nepomáháte, ale naopak vyloženě škodíte.

Nikdo není povinen se registrovat na úřadu práce (kde jste probůh sebrala, že by byl někdo povinen se na ÚP hlásit bezodkladně)?

___
Pro tazatele:
V agentuře Vás informovali téměř správně. Zdravotní a soviální pojištění nemáte hrazeno do konce měsíce, ale jen do konce pracovního poměru.

Přesto Vám nevznikne žádný dluh. OBZP jsou povinny si zdravotní pojištění uhradit až za měsíc, kdy po celý měsíc nebudou ani zaměstnány ani v evidenci ÚP. Zaevidujete-li se na Tzn., že Vám stačí se zaevidovat až poslední pracovní den v listopadu –

ivzez

Oprava:
Zaevidujete-li se na ÚP poslední pracovní den v listopadu, nebudete nic dlužit za říjen ani za listopad.

Sociální pojištění si sám hradit nemůžete, ale ani tam žádný dluh nevznikne (sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ). Ovšem nepojištěná doba se nezapočte do odpracovaných let.