annas

​Příklady táhnou, ty špatné často jiného někam stáhnou. Jak je to s těmi dobrými? ​Táhnou, nebo tlačí na pilu?

​Např. Leonardo da Vinci ​b​yl levák a během celého života používal zrcadlové psaní asi proto, že bylo snazší psací brk táhnout jako tlačit. . Využíval toho, že použitím zrcadlového psaní mohou levorucí pisatelé táhnout pero zprava doleva.

Máte zkušenosti z kterékoliv oblasti, kdy či zda​ vám, případně někomu, ne/pomohlo, že příklady táhly, nebo tlačily?

Nebo když dva dělají totéž, není to vždy ​ totéž?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je to tak. Každý máme své příklady které táhnou a lákají k napodobení a k získání obdobného umu i znalostí. K tomu aby příklady trhly musíme mít i trochu fantazie a mít touhu, či potřebu něčeho dosáhnout. Příklady mohou stejně dobře táhnout, jako tlačit. Třeba ve sportu, začne někdo sportovat, má v dané oblasti nějaký vzor. Dosáhne jisté úrovně, přiblíží se ke svému dolu a pak ho ten příklad tlačí, aby byl žák lepší než učitel.
Nejvíce se toto dá vypozorovat zřejmě u dětí, díky právě té fantazii. I já jsem měl jako jeden ze vzorů svého otce, různé hrdiny z knih, a mám je svým způsobem dodnes. Díky příkladům jsem se toho spoustu naučil, osahal si spoustu řemesel, vyrobil různé věci, a vyzkoušel i celou řadu i již zaniklých technologií. Stále si vážím a obdivuji všechny lidi co něco dokázali, co perfektně zvládají svou práci. Takovéto vzory nás doprovází celým životem. Záleží pak na každém, zda ho budou táhnout ty dobré příklady, nebo raději půjde za těmi špatnými.

Další odpovědi
hapiky

Příklady, no to snad musí inspirovat každého. kdo něco dělá. Poslední věta je nejen pravdivá ale i skutečná. Špatné je jen to, že se inspirují i zločinci, bohužel převážně těmi špatnými příklady. Mě inspiruje vše, co se mě líbí. Nebýt inspirací, byly bychom někde hodně pozadu(jako za Komančů).

Kepler

Špatným příkladům jsem se po celý život snažil vyhýbat, ale musím přiznat, že tu a tam jsem podlehl, zvlášť když byl velmi lákavý. Dobrý příklad mi v dětství dával táta, byl to takový všeuměl, skoro všechno uměl spravit, nebo vyrobit si sám. Moje ruce jsou ale bohužel o dost levější, ale o to víc se snažím vymýšlet hlavou a tak jsem se v práci stal autorem celé řady zlepšovacích návrhů (v době kdy to ještě fungovalo). Realizaci jsem ale nechával na jiných. Rozhodně: když dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

mosoj

Stará známá věc. Ano, příklady táhnou ty dobré i ty špatné. To zažil určitě každý. Také se tomu říkalo opičení. Otázka je kde ?

gecco

Když „tlačí“, je lépe se na to vys… – vyservisovat…
😉
Ale ano – příklady táhnou, přitahují…
I dobré i špatné (ty, kupodivu, více)…
___
Zkušenost?
Mám vyzkoušeno, že když se člověk chová slušně, je jeho okolí ´taženo´ k témuž…
Opačně to funguje také…
😉
Inu – jak se do lesa huláká, hajnej řve…
😉

hapiky

Ano, příklady táhnou, já táhnu na pivo!