annas

Při koridě v Madridu aj. zahyne ročně asi 70.000 býků. Co byste zvolili? Udržovat tradici, či chránit životy býků?

http://www.e-pruvodce.cz/spa­nelsko/262-byci-zapasy-v-madridu

“Podle španělského zákona z roku 2013 je totiž korida národním kulturním dědictvím. Býčí zápasy patří neodmyslitelně ke španělské kultuře, takže návštěva madridské býčí arény patří k hlavním turistickým lákadlům hlavního města Španělska.

Během jednoho večera vystoupí celkem tři matadoři, kteří podstoupí dva zápasy. Za jeden večer tak většinou zemře šest černých býků. Během celého roku pak zemře 70 000 býků a několik koní pikadorů, kteří jsou rovněž součástí celého večerní vystoupení.”

http://www.ga­toflauta.com/2015/07­/19/toros/
http://corrida­detoros.blog.cz/1210/od­tazeni-byka-z-areny-potupa-nebo-cest

Rozdílné názory na koridu. Který byste upřednostnili?

  1. “Korida je poklad španělské poetiky a životaschopnosti. Zdá se, že je neuvěřitelně zpromarněný španělskými spisovateli a umělci… Věřím, že korida je ten nejkultivovanější svátek, který v dnešním světě je." Federico García Lorca
  2. „Býčí zápasy samozřejmě nejsou sport. Jsou tragédií ve třech dějstvích. Jejími hrdiny jsou ta vznešená stvoření, jež ono odpoledne čeká smrt.“ Orson Welles

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/%C5%­A1pan%C4%9Blsko-andalusie-korida-rozsah-781899/

Omlouvám se, místo v Madridu jsem napsala v Barceloně.

Nejlepší odpověď
Drap

Má odpověď se mnohým zřejmě líbit nebude. Osobně jsem pro zachování tradice a pokračovat v koridě. Samozřejmě ochránci zvířat ve své naivitě budou zřejmě proti. Podívejme se však na to z jiné strany. Tito býci oproti svým příbuzným v běžných chovech se dožívají podstatně vyššího věku, žijí pro ně ideální život, v pěkném prostředí s veilice dobrou stravou. Je jim věnována nadstandardní péče. Jejich život sice končí smrtí. Jaký je však rozdíl oproti býkům v běžných chovech, kteří skončí na jatkách dříve než oni. Mohou za svůj život bojovat a užijí si to, co je pro ně přirozené. Maso je z nich velice kvalitní pro nás zdravé=, zdravější než z běžných chovů. A že se lidé dívají na smrt? Celý náš život doprovází smrt stejně jako zrození. Jen my se ji snažíme vytěsnit a zapomenout na ni.
Je třeba si uvědomit, že každé maso pochází z nějakého zvířete a že je musí někdo zabít. Podle mne je to tradice která by měla být zachována . Je v ní vidět i hrdost toreadorů a celéhoo Španělska, ale i hrdost a majestátnost těch býků.

Další odpovědi
Arne1

Býci jdou pak stejně na zpracování na jatka. Takže nevidím problém.

Kepler

Na koridě se mi nelíbí jediná věc: je to týrání ušlechtilých zvířat. Boj je nerovný a býk prakticky nemá šanci. Na jatkách je konec přece jen rychlejší a milosrdnější. Jinak tuto španělskou tradici respektuju, jakkoliv pro ni nemám moc pochopení.

briketka10

Tradice je tradice, ale raději bych zvolila chránit život býků za každou cenu.
Stejně tak, jako u Velké pardubické se chrání od jisté doby životy koní.

autacek

Je to nehumání, otázka ne, o kolik je porážení skotu humánější.

Jinak to číslo 40.000 se mi zdá poněkud hodně, to by se tam musela konat korida každý víkend a všude.

Emefej

Nějak se v tom ztrácím. V titulku je Barcelona a 40000 býků ročně (tj 110 denně). V textu je Madrid a 6 býků denně (tj. 2200 ročně).

Mc Merkurion

… klidně ať ji nechaj, jen by měli přehodit poměr >>> aby vyhrávali býci, pak by je to brzo přešlo …

dubraro

1/ To číslo se mi zdá poněkud vysoké. Ostatně býčí zápasy se nekonají každý den.
2/ Ten skot by stejně skončil na jatkách a je otázkou, jestli jeho průmyslové usmrcení a co tomu předchází je humánnější než to co se děje v koridě.
3/ Jediné řešení je hromadné (dobrovolné) vegetariánství. Když nebude po mase poptávka, nebude tolik zvířat zabíjeno.

Smackdown

Tradici už bychom měli nechat tradicí.

annas

Ad Emefej,

za připomínku k záměně měst děkuji. Vložila jsem jiný odkaz.

Počet býků reklamujte u autora článku.

Na otázku jste asle neodpověděl, takže jste připomínku měl napsat do diskuze.

Kepler

V odkazu annas se skutečně píše o 40 000 býků ročně. Mám ale za to, že je to napsáno blbě a že to číslo se týká celého Španělska, nejen Madridu či Barcelony.

annas

Zřejmě to tak bude. Autor se vyjádřil nepřesně. Sice jsem uvažovala, že je to nějak moc. Ale nepočítala.

Zápasy jsou denně, ale jen půl roku, i když počítám celý rok, tak číslo není tak vysoké.

Kdyby se sečetla Barcelona a Madrid, tak to jsou cca 4000. .

annas

Nedalo mně, našla jsem ve španělském zdroji údja je za rok 2015 70.000 kusů býků.

Těžko říct, jak to poíčtají.
http://www.ga­toflauta.com/2015/07­/19/toros/

autacek

Zápasy určitě nejsou denně, viz odkaz na článek, ostatně kdo by se na to chodil denně dívat. Tomu skutečně věříte?

„Sezóna pro býčí zápasy v Madridu začíná v březnu a končí v říjnu. Býčí zápasy se během tohoto období konají každou neděli, během důležitých fes­tivalů v Madridu jako San Isidro, Dos de Mayo nebo La Paloma někdy i během dalších dnů v týdnu. Býčí aréna Plaza de Toros v Las Ventas je také otevřena během stanovených pátků v červenci a srpnu, během nichž je na představení nabízeno zlevněné vstupné.“

annas

Ve španělském odkazu je uvedený počet býků za rok – 70.000 kusů, při různých zápasech.

http://www.ga­toflauta.com/2015/07­/19/toros/

Drap

Myslím že se v této otázce nejedná o jednotlivé počty, ty se budou samozřejmě měnit, ale jedná se o základ otázky. Ponechat koridu, nebo zrušit. Jedná se o koridu jako celek bez ohledu na konkretní míst. Zachovat a chránit život býků jak napsali někteří odpovídající je pouze blábol. Ti býci by se bez koridy vůbec nenarodili a pokud ano, skončili by ve výkrmnách a smrt by je čekala dříve než na koridě na jatkách. Je třeba si uvědomit, že ty býky nelze vypustit volně do přírody a nechat je žít. Oni by ve většině případů vůbec nepřežili, a pokud nějaký čas ano, způsobovali by celou řqadu problémů.

annas

Ad Drap,

děkuji. Je to tak. Jsem si vědomá, že jsem v první části zaměnila města, počet býků převzala, neověřovala jsem, i když autor článku se vyjádřil zřejmě nepřesně. Jedině se zeptat jeho, jak to myslel.

Jenže ve španělském zdroji se uvádí mnohem vyšší číslo.

Ale šlo opravdu o druhou část otázky. Je snadné vždy hodit chybu na druhého …