Avatar uživatele
Lejla

Poradíte s přezutím letních pneumatik na zimní?

Dobrý den, chystám se na přezutí kol. Auto vlastním 3 měsíce. V techničáku mám napsanou velikost kol 155/70 R13 ale na autě jsou nazuty kola velikosti 165/60 R14. Chtěla bych se zeptat jestli na auto lze nazout kola R13 i když tam jsou R14 a také jestli pujdou vůbec nazout na ty samé rávky, na kterých mám aktuálně ty R14. Děkuji.

Původní neotázka
Přezutí letních pneumatik na zimní.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2759 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Vroudenspil

Když je v techničáku 165/60 R14. Tak musí být 165/60 R14 . Nebo se v techničáku musí přepsat :) . R13 se nedají dát na R14 , nesedělo by to :) .

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MrGandy

V techničáku má ale napsanou R13… Když jsou v techničáku R13, tak tam správně mají být. Proč by byl problém přezout na R13 (který jsou jediný povolený), když jsou R14, to nechápu :). Takhle totiž vozidlo neodpovídá technickým normám… Takže aby to bylo „správně“, tak dát R13 nebo si udělat povolení na R14.
Tady Vroudenspil se spletl, blbě to přečetl. Na starým autě mám taky v základu 13, ale mám tam 14… V techničáku pak zapsáno jako alternativní montáž pneumatik blablabla

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Na disky R14 nenasadíte pneumatiky R13. Jsou prostě menší. Takže buď si musíte koupit zimní pneumatiky 165/60 R14, nebo disky i pneumatiky 155/70 R13. Já bych doporučil to druhé, protože napříště už nebudete přezouvat pneumatiky, ale jednoduše vyměníte celá kola. Sám, rychle, zdarma.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

V každém případě, pokud nemáte ve velkém technickém průkazu povolen ten rozměr, který máte na autě ( o tom jsem přesvědčen), tak vás od první technické prohlídky vyhodí. Nezbývá nic jiného, než koupit správné disky a na ně správné pneumatiky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kura

Všichni tu opomenuli jednu věc. Můžeš mít na autě i R13 i R14, pokud to povoluje techničák. Důležitá věc ovšem je, aby ti změnu přepsali v servisu do auta, protože jinak ti bude blbě počítat jak rychlost tak počet ujetých kilometrů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
David32

zajeď do servisu aby ti kola přezuli.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jiri Linhart

Ve velkem technicaku je presne dany typ-rozmer pneu+ekvivalent. Toto se musi dodrzet. Ale,nikdy se mi jeste nestalo,ze by nekdo,ani na STK kontroloval rozmer pneu. Ale,nej je lepsi dodrzet,co je ve velkem technickem prukazu !

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
dubraro

Podle uvedených rozměrů se může jednat o Fabii. Tam jsem měl přesně tutéž kombinaci, hliníkové 14 na léto a plechové 13 na zimu. A bylo to tak přímo ze značkového servisu, od nového auta. Žádné problémy s tachometrem nebyly, ta kola mají stejný vnější průměr, letní mají sice větší disk, ale na něm nižší gumu.

před 2758 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

V techničáku jsou obvykle připuštěny i jiné rozměry pneumatik, avšak jejich průměr ráfku musí být dodržen, jinak by je nešlo namontovat (13, 14") Letní galoše se volí širší a z tvrdší směsi, zimní zase užší a měkké směsi. Takzvané univerzály se nedoporučují, protože jsou univerzální jen v tom, že stojí za h…
v každém období. Pro porovnání jejich poměrů kvalita/cena existují různé weby, stačí pohledat.

před 2759 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek