led

Prečo stolári pred použitím klinca buchnú kladivom na na špičku klinca a jemne zrazia jeho ostrosť?

To sa nemôžu už tak upravené klince vyrábať?

Nejlepší odpověď
tom004

Tím klepnutím na špičku se otupí a při zatloukání se vlákna dřeva trhají.Zabrání se podélnému štípnutí dřeva.Špička totiž vlákny projede a trhá je od sebe.Když je tupá,vlákna přetrhne,neodděluje je od sebe.

Další odpovědi
venkovan

No odpovědí je tu dost, ale není to třeba tím, že truhláři si za ty leta praxe nezapamatovali, že hřebík se tluče špičkou do dřeva a pořád každý se snaží nejdřív zarazit hlavičkou (tlučou na špičku)a potom jim to dojde a hřebík otočí?

mosoj

Takto „upravený“ hrot klinca při zatloukání netrhá dřevo.
Zdůvodnit to ale neumím.
Snad to souvisí s tím, že hrot potom nevytváří tak ostrý klín, ale dělá si před sebou větší díru. Dřevo se potom netrhá.

Tom má podobný názor.

mojitek

Truhláři naťuknou ostrou špičku,protože na kraji dřeva(většinou měkkého) by tato špička působila jako klín,vlákna by se roztáhla a dřevo by prasklo.Naťuknutý hřebík zamezí roztažení ,čili hřebík protrhne vlákna a tím se dřevo na kraji nerozštípne.Vyz­koušejte to.

Sůwa

Jestli „klince“ jsou hřebíky, tak na hřebík se klepne, aby byla špička plochá a kopírovala směr vláken. Ve výrobě by se to nejspíš nerentovalo.

lexx

venkovan:
úvaha vskutku originální, bod