Avatar uživatele
Zlatý

"Přechodník budoucí"?!

Slyšel jste někdo někdy o této zpotvořenině? Já včera prvně. Prý se tvoří přidáním koncovek pro přítomný přechodník (-e, - íc, -íce / -a, -ouc, -ouce) k dokonavému slovesu. Např.: "Odnesa z domu mrtvolu, budu moci lépe dýchat."

Bude se asi jednat o záležitost hodně řídkou, zejména ve srovnání s přechodníky přítomnými a minulými, vzhledem k tomu, že ve škole o něm (na rozdíl od přítomného a minulého) nepadlo ani slovo a není ani (opět na rozdíl od přítomného a minulého) povolen v českém scrabblu ;{)> Narazil jste na něj někdy někdo v praxi?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Jsem překvapena, že se pojem přechodník budoucí objevil. Jazykové přiručky UJCAV tento výraz nepoužívají. Ani učebnice.

Osobně jej znám jako přechodník přítomný vytvořený od sloves dokonavých a vyjadřující předčasnost v budoucnosti. Slouží v knižním jazyce a tvoří se tedy pomocí přípon přechodníku přítomného.

Přechodník budoucí se užívá tedy velmi zřídka. zpravidla u slovesa: přinesa, odnesa, přijda. Přinesa domů čerstvý chléb, budu se moci spokojeně navečeřet.

Důležité je, že musíme rozpoznat, zda se děj vyjádřený přechodníkem odehrává (ať už v minulosti, současnosti nebo budoucnosti) současně s dějem vyjádřeným přísudkovým slovesem, nebo zda se odehrává před ním.

Děj současný vyjadřujeme přechodníkem přítomným, děj předčasný přechodníkem minulým či výjimečně budoucím (v případě, že děj spadá do budoucnosti).

Osobně neřeším, protože přechodníky patří do psaného projevu, i když se opět obnovují, snad v souvislosti s angličtinou (ale to nemohu posoudit). Je pravda, že slouží k úspornějšímu vyjadřování.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Učili jsme se to na nástavbě...

PŘECHODNÍK BUDOUCÍ
Užívá se zřídka, a to k vyjádření předčasnosti v budoucnosti. Tvoří se pomocí přechodníku přítomného, ale od dokonavého slovesa - např.: přijda (přijdouc, přijdouce)
Koupí si psa, aby byla, přijdouc domů, přivítána, jak se sluší a patří.
http://www.pozitivni-noviny.cz /…


Avatar uživatele
Pokročilý

My se o něm taky nikdy neučili a mám pocit,že jsem se s ním ani nesetkala v praxi. I když - ta věta "Odnesa z domu mrtvolu..." nezní zase tak strašně.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nenarazil a doufám, že už ani nenarazím.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.