Avatar uživatele
quentos

„Přechodník budoucí“?!

Slyšel jste někdo někdy o této zpotvořenině? Já včera prvně. Prý se tvoří přidáním koncovek pro přítomný přechodník (-e, – íc, -íce / -a, -ouc, -ouce) k dokonavému slovesu. Např.: „Odnesa z domu mrtvolu, budu moci lépe dýchat.“

Bude se asi jednat o záležitost hodně řídkou, zejména ve srovnání s přechodníky přítomnými a minulými, vzhledem k tomu, že ve škole o něm (na rozdíl od přítomného a minulého) nepadlo ani slovo a není ani (opět na rozdíl od přítomného a minulého) povolen v českém scrabblu ;{)> Narazil jste na něj někdy někdo v praxi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56, Jikra, anonym, huxa, briketka10, anonym, osamělývlk, anonym před 4071 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Jsem překvapena, že se pojem přechodník budoucí objevil. Jazykové přiručky UJCAV tento výraz nepoužívají. Ani učebnice.

Osobně jej znám jako přechodník přítomný vytvořený od sloves dokonavých a vyjadřující předčasnost v budoucnosti. Slouží v knižním jazyce a tvoří se tedy pomocí přípon přechodníku přítomného.

Přechodník budoucí se užívá tedy velmi zřídka. zpravidla u slovesa: přinesa, odnesa, přijda. Přinesa domů čerstvý chléb, budu se moci spokojeně navečeřet.

Důležité je, že musíme rozpoznat, zda se děj vyjádřený přechodníkem odehrává (ať už v minulosti, současnosti nebo budoucnosti) současně s dějem vyjádřeným přísudkovým slovesem, nebo zda se odehrává před ním.

Děj současný vyjadřujeme přechodníkem přítomným, děj předčasný přechodníkem minulým či výjimečně budoucím (v případě, že děj spadá do budoucnosti).

Osobně neřeším, protože přechodníky patří do psaného projevu, i když se opět obnovují, snad v souvislosti s angličtinou (ale to nemohu posoudit). Je pravda, že slouží k úspornějšímu vyjadřování.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Andělé

Učili jsme se to na nástavbě…

PŘECHODNÍK BUDOUCÍ
Užívá se zřídka, a to k vyjádření předčasnosti v budoucnosti. Tvoří se pomocí přechodníku přítomného, ale od dokonavého slovesa – např.: přijda (přijdouc, přijdouce)
Koupí si psa, aby byla, přijdouc domů, přivítána, jak se sluší a patří.
http://www.po­zitivni-noviny.cz/cz/clanek-2010080052

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
osamělývlk

My se o něm taky nikdy neučili a mám pocit,že jsem se s ním ani nesetkala v praxi. I když – ta věta „Odnesa z domu mrtvolu…“ nezní zase tak strašně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

Nenarazil a doufám, že už ani nenarazím.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
davdavi

Tak při uzamčenosti této odpovědi tu uvádím ještě do diskuse: u přechodníku budoucího se původně používaly tvary utvořené od dokonavého tvaru koncovkami přítomného přechodníku, jak tu správně zaznívá.. Ovšem četl jsem v jedné lingvistické poznámce, že „nedávná kodifikace (rok 1986)“ umožňuje již používat pro všechny časy přechodník minulý. Tedy místo onoho „napíšíc dopis, hodí lahev do moře“, tak raději napsavši dopis, hodí lahev domoře". A nebo tam šupnem "až napíše, hodí ji do moře 🙂 Ale to už není přechodníková radost. Mě spíš hlodá, kdy se tam píše čárka a kdy nikoli.

Nový příspěvek