Sezam1

Kolik hodin přesčasu a kolik pracovních víkendů vám může zaměstnavatel denně/týdně/měsíčně nařídit při HPP a DPP?

Dobrý den,kolik hodin prescasu vám může zaměstnavatel denně,tydne/měsíčně nařídit, když máte hlavní prac.pomer a DPP dohodu o provedení práce? Kolik vikendu v mesici vám může nařídit a vy musíte udělat? Kolik dvanactek za sebou můžete dělat bez volna? Jaké časové přestávky mezi 12hodinovými směnami musíte mít? Máte pak nárok na volný víkend? Jedná se o práci v zemědělství. Má zemědělství v tomto směru nějaké výjimky oproti jiným podnikům, nebo jsou zákony stanovené pro všechny stejně? Prosím o zodpovězení, popřípadě odkaz na stránku ke je tohle zodpovezeno. Děkuji všem za případné zodpovězení.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

http://www.mpsv­.cz/ppropo.php?ID=IP­B036
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h4.aspx
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h5.aspx

Další odpovědi
ivzez

Na základě DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat v jednom
kalendářním roce nejvýše 300 hodin. Všechny hodiny budou zaplaceny stejně,
při DPP se nevyplácí žádné příplatky.

Pracovní smlouvu i DPP máte u jednoho zaměstnavatele?
To lze jenom v případě, že by šlo o dva různé druhy práce.
_____

Práce přesčas se vztahuje k zaměstnání s pracovní smlouvou.
Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Zákoník práce nestanoví, kolik dvanáctihodinových pracovních směn
po sobě můžete odpracovat, ale dá se to odvodit ze stanovené
týdenní pracovní doby.

V jednosměnném provozu jde o 40 hodin, ve dvousměnném provozu
o 38,75 a v třísměnném + nepřetržitém provozu o 37,5 hodin týdně.

Délka pracovní směny nesmí překročit 12 hodin a přestávka
mezi pracovními směnami musí činit alespoň 11 hodin.

Zároveň je zaměstnavatel povinen dodržovat dobu souvislého
odpočinku v týdnu v délce alespoň 35 hodin.

Přestávku i souvislý odpočinek lze za určitých podmínek
zkrátit s tím, že následující přestávka/odpočinek bude prodloužen.

Pracujete-li v provozu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou,
může souvislý odpočinek vycházet na jiné dny než na víkend.

Zemědělství má svá specifika (např. v živočišné výrobě, při žňových
či sklizňových pracích) jak oblasti přestávek mezi směnami, tak v době
souvislého odpočinku v týdnu.

Práci o víkendu nebo ve svátek lze nařídit jen v případech
(sem spadá i zemědělství) stanovených zákoníkem práce.

______

Zaměstnavatel Vám může nařídit až 150 hodin práce přesčas v roce. Práce
přesčas nesmí v dlouhodobém průměru překročit 8 hodin týdně.
Je možné některý týden odpracovat více hodin, jiný týden méně nebo žádné.

Pokud by zaměstnavatel potřeboval více práce přesčas,
musel by se s Vámi o další práci přesčas dohodnout.

Pety2015

Dobrý den, jen pozor v roce 2023 jsou tam nějaké změny doporučuji pročíst https://novitim­.cz/pet-novinek-v-zakoniku-prace-v-roce-2023/ Hezký den