Avatar uživatele
Pokročilý

Jak vyhodit zaměstnance z firmy aniž bychom museli platit odstupné? Už nám jde o nervy a nevíme jak na to :-(

Doplňuji:
Děkuji za informace, musím však konstatovat, že se jedná o nekvalitního zaměstnance, řve po zákaznících, neplní úkoly atd.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud je zaměstnavatel slušný a tudíž hodlá respektovat zákoník práce, tak se musí se zaměstnancem DOHODNOUT.

Pokud dohoda nebude možná, tak bude nutné přistoupit k uplatňování oznámení o porušování pracovní kázně (které nemusí být nutně závažné) a teprve potom může být uplatněna výpověď.

Pokud během 6ti měsíců zaměstnanec obdrží nejméně dvě takováto upozornění, může pak zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď (§ 52/g) bez nutnosti platit odstupné.

------------

No a zaměstnavatel může taky postupovat způsobem "na hrubý pytel hrubá záplata", což osobně sice nedoporučuji, ale taky to může zafungovat..., návod poskytovat nebudu.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Nelíbí se mi váš dotaz, resp. váš postoj. Neznám pochopitelně žádné okolnosti případu, ale stejně se mi to nějak příčí. Sorry...

Jde vám o vaše nervy, ne o kvalitu jeho práce. To byste neměli problém se ho zbavit..

To, co radí "standa", se bohužel používá často. A většinou nejsou důvody pracovní. Obvykle stačí, že se některý z podřízených znelíbí nadřízenému nebo majiteli ("nesednou si") a přitom dotyčný svou práci vykonává svědomitě a v pořádku. V tu chvíli se začnou DOSLOVA vyhledávat důvody, proč a za co dotyčného oficiálně pokárat. Když se nenajdou, tak si je NATVRDO vymyslí (v duchu rčení: "Účel světí prostředky") a pak je vyhazov jen otázkou 2-3 papírů. Odbory tam většinou nemají, takže zbývá soud. A to je (v ČR) vždycky LOTERIE...
Doplňuji:
"jahudka vlm" doplnila otázku, já doplňuji odpověď:
Jestliže "řve na zákazníky" a "neplní své úkoly", tak co řešíte?
Pokud vím byla tu řeč o tom, že vám leze na nervy a nee, že si neplní své prac.povinnosti... Pro event. rejpaly-člověk může lízt na nervy druhému či druhým a přitom si plnit své prac.povinnosti skvěle!


Avatar uživatele
Pokročilý

No, u nás když chtěli někoho vyhodit, tak ho prostě "přiměli", aby odešel sám...


Avatar uživatele
Registrovaný

No to je jednoduché. To ředitelé dělají tak, že si najdou ve firmě nějakou větší škodu a obviní z ní zaměstnance tak, aby nešlo dokázat, že on ji nezavinil.
Ještě horší firmy to mohou udělat tak, že zaměstnance pošlou udělat práci, která je předem připravená tak, aby v ní vznikla škoda, kterou zaměstnanec nebude mít šanci zabránit. Ale opět tak, aby to nešlo dokázat.
Otázka je: chcete mít takové jméno firmy?
Pokud je ovšem na straně zaměstnance nějaký velmi silný a schopný právník, pak stejně firma soudní spor prohraje, dojde-li k němu.


Avatar uživatele
Pokročilý

Znám takovou situaci. Odváděl vynikající práci, nadstandartní výkony na svůj věk, ale za rok si tajně na služebním PC rozjel "stahovací agenturu". Všechno věděl, všechno znal a nikdo mu nesahal ani pod kolena ;o)) Protože mi PC nic moc neříkají, museli jsme do toho zatáhnout IT z jiné firmy a pak to nebyl problém, už u nás nepracuje.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.