novaky

Praktická geometrie: Kruhová úseč

Kružnici protíná sečna. Sečna vymezena kružnicí je tětiva.
Mám jen dva údaje: délku tětivy a délku kruhového oblouku, který je ohraničen tětivou.
Jaký je poloměr kružnice?

Řešení to musí mít, jen nevím kudy do toho. Toto není domácí úkol, vždyť už je mi přes 30, ale praktické využití této úlohy mám. Řešení úlohy rozhodně není tak jednoduché jak se zdá, jen si to zkuste.

Prvnímu matematikovi, který to vyřeší, pošlu kilo a budu ho oslovovat Bedno. Osobně si myslím, že mi řekne „to kilo za to nestálo“ odflusne si a půjde se vykoupat.

Odpovědi
aliendrone

Mám pro tebe na kupecké počty něco lepšího: http://www.do­pocitej.cz/kru­hovy_oblouk.html

Oslovení Bedno nevyžaduji, jsem totiž úžasný, krásný a skvělý aliendrone! (což je mimo jiné přijatelné oslovení) Kilo mi neposílej, jestli ovšem trpíš nezvladatelnou touhou po dobročinnosti či dobrém skutku, pošli ho na provoz Wikipedie (nikam jinam, neužitečné darmožrouty, kteří mají živnost z cizího neštěstí NEPODPORUJI)!!!

Dochy

Alien: Tak s tou BEDNOU to zatím moc nevidím. Zkusils použít tu kalkukačku? Já ano. Už včera. Konkrétně teda přímo tu verzi pro kruhovou úseč. A víš co jsem se dozvěděl? „toto zadání nelze dopočítat zkuste zadat jiné dvě veličiny“

Dochy

Vztahy mezi těmito údaji jsou dost nešťastné. Popravdě kdybych měl vyřešit konkrétní zadání, hodil bych to do excelu nebo bych udělal prográmek a k výsledku se dopracoval radši iterativně 😉

Pokusím se k tomu dostat ještě v nějakou rozumnější hodinu a mrknout se na to.