zenda

Práce a důchod – máme dotaz ohledně před důchodu a předčasného důchodu a jejich pobírání.

Chceme se zeptat na případ – osoba je pracující, má rok do důchodu ( 63 a něco ) a má zažádané o důchod. Nyní dostala výpověď z práce ( nepotřebná a stará ), nahlásila se na pracovní úřad a pobírá podporu.

1. Je toto možné udělat v případě předdůchodu, o který měla zažádáno před nástupem řádného důchodu
A Je vůbec možné zažádat o předdůchod a zároveň pracovat ?
2. Lze se takto zachovat v případě, že máte předčasný důchod, který ale nepobíráte, protože stále pracujete. A v případě vyhazovu, můžete jít na pracovní úřad a pobírat podporu ?
3. Nebo ani jedna varianta není možná ?
Rádi bychom v těchto případech chtěli mít jasno.
Předem mockrát děkuji za odpovědi za kolektiv čekatelů na důchod. 🙂

Odpovědi
Filip84

Já tomu dotazu moc nerozumím, ale tak jako pokusím se 😅:

Výpověď zaměstnanci ze strany zaměstnavatele lze dát jen z platným právem subsumovaných důvodů, zaměstnavatel zaměstnanci nemůže dát výpověď bez uvedení důvodu.

Jestliže má zaměstnanec důvodně za to, že výpověď ze strany zaměstnavatele je nikoli právem, má, v zásadě dvě možnosti:

  1. oznámit zaměstnavateli, že pracovní poměr rozvázal neplatně, a že zaměstnanec na pracovním poměru trvá. V takovém případě pracovní poměr dál trvá, a pokud má zaměstnavatel stále za to, že jeho rozvázání pracovního poměru bylo právem, musí se obrátit na obecný soud zaměstnance žalobou o deklaraci platnosti rozvázání pracovního poměru, ve lhůtě subsumované pod dikcí ustanovení § 72 zák. práce (§ 69 odst.1 zák­.práce), nebo
  2. neoznámit zaměstnavateli, že pracovní poměr rozvázal neplatně, a že zaměstnanec na pracovním poměru trvá. Jestliže zaměstnanec na pracovním poměru netrvá, avšak zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr nikoli právem, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní lhůty (§ 69 odst.3 lit.a) zák.práce). Pomyslná štafeta je na zaměstnanci, on musí, ve lhůtě subsumované pod dikcí ustanovení § 72 zák.práce, pohnat k obecnému soudu zaměstnavatele žalobu o deklaraci neplatnosti neplatného rozvázání pracovního poměru, a o náhradu mzdy a souvisejících peněžních náležitostí.

Summa summarum, pokud zaměstnanec na trvání pracovního poměru netrvá, on skončí i tak, i na základě neplatné výpovědi. Pokud zaměstnanec na pracovním poměru trvá, pracovní poměr pokračuje do doby, než soud rozhodne, že rozvázání pracovního poměru, které zaměstnanec považoval za neplatné, platné je.

Ničemu jinému z toho nerozumím. Neznám pojmy, jako „předdůchod“, a myšlenkové pochody vašeho kolektivu jsou tak nahony vzdáleny čemukoli, co znám, že lituji, víc neporadím.

Pepa25

Otázka je naprosto zmatená – osoba prý dostala výpověď je na ÚP a přitom ve všech variantách se řeší, že stále pracuje.

aevul

Mně to přijde naprosto logické – řeší se oprávněnost výpovědi. Bohužel, sám jsem tohle zatím řešit nemusel, ať už u sebe, mých blízkých nebo mě podřízených. Odpovědí si teda nejsem jistý a nebudu radit, nechci někoho připravit o peníze.

aevul

Filip84: Proč kritizuješ druhé, že odpovídají na něco, čemu nerozumí, když se tak chováš sám? Neznáš pojmy jako předdůchod, ale stejně se musíš vyjádřit a plácat tu nesmysly…