annas

Povinná školní docházka?

Největší reforma školství v našich dějinách je nerozlučně spojena se jménem císařovny Marie Terezie,. Otázka školní povinnosti však nebyla důsledně vyřešena, neboť se netrvalo na pravidelné celoroční docházce. Venkovské děti navštěvovaly školu jen v zimě.

Proto 11. srpna 1805 vydal císař Josef II. nový školský řád, jímž byla zavedena povinná školní docházka pro děti od 6 do 12 let.

Vyhovovala by vám nepovinná školní docházka? Chodili jste za školu? Kdo vám podepisoval omluvenky?

Doplňuji:
Pro tata: Vy jste vůbec nepochopil smysl otázky. Dobře vím, proč v minulosti děti školu navštěvovaly. Ale tohoto problému se otázka netýkala. Zmínila jsem se o tom jen v souvislosti s připomenutím včerejšího výročí.

Zajímalo mě spíš, zda se někdo přizná, že občas „bulal“, nebo si myslí, že dobrovolná návštěva školy je dostačující pro vzdělání.

Je u nás dost jedinců, kteří se docházce vyhýbají, takže je pro ně dobrovolnou… Kde často končí?

Nejlepší odpověď
quentos

asi spíše ne, komu by se chtělo následně dohánět zmeškané učivo?
Já byl vždy opačný extrém – byl jsem rekordmanem v pravidelné docházce, mé zameškané hodiny se za rok daly spočítat na prstech, leckdy i jedné ruky, mnohdy jsem za docházku sklízel písemné pochvaly jako přílohu k vysvědčení.

Další odpovědi
panenka

I když jsem to chtěla kolikrát zkusit jít za školu nikdy jsem to neudělala.Ve škole jsem chyběla jen pokud jsem byla nemocná nebo u lékaře jinak jsem chodila pravidelně do školy .

anonym

Ja budu,nebo jsem byla vyjimka,ja jsem do skoly chodila rada,nemohla jsem dospat vzdy jsem tam byla velmi brzo,a to jsem slapala 2km tam i zpatky kazdy den.

iceT

Za skolu jsem nikdy nesla,nevim proc,ale nikdy me nenapadlo.Kdyz uz jsem chybela,tak z duvodu zraneni(zlomena klicni kost,natazeny nart)tim padem omluvenka nebyla treba,bylo to od lekare.Kdyby byla nepovinna dochazka,tak do skoly dnes asi nekdo nechodi,ale tezko rict.Jiste i nekteri uzivatele pamatuji pracovni soboty,my jsme vdzy v tento den meli pochodak.

Tata

Nechtějte vkládat to co bylo dřív do dnešních podmínek. Proč myslíte že za Marie Terezie chodili děti do školy jen v zimě? Protože zbytek roku museli makat na hospodářství, a to tak že i dnešní workoholíci by toho měli plné zuby. Jenže vaše představa rozhodně není nechodit do školy a makat doma zadarmo od rána do večera. Vaše představa je jen taková, nechodit do školy a celé dny prožít na nekončící párty s přáteli. Rozhodně i kdyby se ti to splnilo i tohle by tě začalo nudit a otravovat stejně jako tebe škola dnes. Co se týče chození za školu, jsem ze starší generace a menšího městečka kde se všichni znali a potkávali a proto jít za školu znamenalo,že odpoledne se potká náš pan učitel s maminkou nebo tátou a zeptá se copak je s vaším synem, že dnes nepřišel do školy? Pak to mělo rychlý sled, vejprask řemenem, zákaz veškerého osobního volna, všechno odnesete vy a tím to skončilo. Ne jako dnes kdy se píšou honem omluvenky i na měsíc zpět a hlavně seřvat učitele co si to dovoluje takhle nařknout našeho potomka. Potom se také dnes používá začarované slůvko šikana učitele vůči našemu miláčkovi a hned učitele potrestat, nejlíp vyhodit nebo zavřít.
Povinnou školní docházku jsem skončil výučním listem. potom následovala ta dobrovolná část která byla delší než ta povinná. Jeřábnické zkoušky, topičské zkoušky, druhý výuční list, průmyslová škola s maturitou, čtyři semestry vysoké školy. Jak vidíte můj postoj k dobrovolnému vzdělávání je kladný. Jenže já toto nepovažuji za školní docházku ale potřeby rozvoje osobního života, proto u mě došlo k jiné odpovědi než která byla očekávána.

anonym

Každému,nebo téměř každému ze školou povinných by nepovinnost vyhovovala.
Zda by to stačilo…zeptejte se třeba popelářů.Vůbec nic proti nim.
Každý se někdy ulil,opsal písemku,strávil víc času výrobou taháku,než naučením se.
Když jsem se jednou chtěl „hodit marod“,vypil jsem osolené kafe.Byla to tutovka,měl jsem dostat horečku.Něco jsem dostal,horečka to nebyla.

iwetax

Chodila jsem „za praxi“ Ve škole jsme měli týden školy a týden praxe. A na praxi ve velké cukrárně ( veliká hala a 40stálích cukrářů) jsme v pátek dělali velký úklid , byla to hrozná buzerace. drhli jsme dlaždičky , utírali stoly i ze spoda. Hrozná pakárna. Tak jsem větčinou v pátek na praxi (jako většina spolužáků) chyběla. Většinou jsem šla na kožní s pihou nebo jsem si nechala vyříznout bradavici a na kontrolu jsem šla také v pátek na praxi.

vagra

Povinná,je povinná.
V době,kdy já jsem chodil do školy,neomluvené hodiny prakticky nikdo neměl.Ve vesnici,kde byla jednotřídka,kde se všichni rodiče znali s panem řídícím,to nebylo prakticky možné.Odpoledne by to věděli rodiče a upřímně řečeno, nás ani nenapadlo do školy nejít.
Ale ty časy jsou už dávno v pryč. :D

annas

Tata: Ve své odpovědi se obracíte na mě, ale v tomto směru jste úplně, ale úplně vedle …